Debata zakończona, Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.
- Tylko PiS może zagwarantować dojście Polaków do europejskiego poziomu życia - zaznaczyła Wiśniewska.
- Zamiast walczyć z Europą trzeba potrafić się dogadać. Chcemy zbudować państwo, w którym Polacy nie muszą się bać - powiedział Zandberg.
- Apeluje, aby Polacy na zimno ocenili, kto jest w stanie zabezpieczyć silną pozycję Polski w Europie - powiedział Olbrycht.
- Jestem dumny, że jesteśmy w Unii Europejskiej. 23 maja podejmiemy decyzję, czy będzie postępowi. Polaków obchodzi zdrowie, czyste środowisko, rozwój i sytuacja młodzieży - powiedział Śmiszek.
- Konfederacja to siły, które potrafią przeciwstawić się poprawności politycznej - powiedział Bosak.
- Europa równych ojczyzn - zapowiada Kukiz.
godz. 21:11 - Rozpoczął się czas swobodnych wypowiedzi.
godz. 21:08 - Możemy zdecydować się energetykę jądrową - powiedział Zandberg.
godz. 21:05 - Jesteśmy świadomi konsekwencji, które mogą się pojawić. Musimy myśleć o bezpieczeństwie energetycznym i stopniowo pracować nad tematem - powiedział Olbrycht.
godz. 21:04 - Polityka klimatyczna UE jest bardzo restrykcyjna. Musimy mówić o sprawiedliwej transformacji klimatycznej. O to walczyłam przez 5 lat w parlamencie. Nie da się szybko odejść od węgla - powiedziała Wiśniewska.
- Niemcy spalają dwa razy więcej węgla, niż Polacy - powiedział Kukiz.
godz. 21:03 - Śmiszek zaznaczył, ze 50 tysięcy osób umiera rocznie w związku ze spalaniem węgla. - Nie możemy na to pozwolić. Trzeba odejść od gospodarki węglowej - dodał.
godz. 21:02 - Czas na ostatnie pytanie. Prowadzący pyta o temat likwidacji kopalń.
- Bijemy rekordy jeśli chodzi o import z węgla. Nie możemy liczyć, że Bruksela zadba o nasze interesy. To czysta naiwność. W Unii Europejskiej silni ustalają zasady - powiedział Bosak.
godz. 21:00 - Musimy myśleć o energii odnawialnej, ale Niemcy czy Anglia mieli na to około 60 lat - powiedział Kukiz.
godz. 20:59 - Potrzebny jest wielki plan rewolucji energetycznej w całej Unii Europejskiej. Musimy wyjść z węgla - zaznaczył Adrian Zandberg.
godz. 20:57 - Chcemy dywersyfikować źródła dostaw gazu, aby być niezależnym od Rosji - powiedziała Wiśniewska.
godz. 20:56 - Zasobów węgla mamy na 15-20 lat. Unia Europejska musi postawić na nową filozofię energetyczną. Stawiajmy na zieloną energię, a górnikom znajdźmy nowe miejsca pracy - zaproponował Śmiszek.
godz. 20:55 - Koalicja Obywatelska jest przeciwko Nord Stream 2. To poprzedni rząd walczył o Unię Energetyczną. Deklarujemy intensywne pracę nad bezpieczeństwem energetycznym - powiedział Jan Olbrycht.
godz. 20:54 - Rozpoczyna się czwarta runda pytań. Tematem jest bezpieczeństwo - szczególnie energetyczne.
godz. 20:51 - Nie rolą polityków jest zaglądanie ludziom pod kołdrę - mówi Zandberg.
godz. 20:50 - Powinny być związki partnerskie. W życiu nie zgodzę się na instytucje małżeństwa homoseksualistów. Otwierałoby to też furtkę do adopcji dzieci. Dziecko powinno mieć mamę i tatę. To prawdziwe wzorce - skomentował Kukiz.
godz. 20:48 - W naszej ocenie nie może być żadnej zgody, aby promowano zboczenia. Nie ma też zgody na finansowanie projektów ideologicznych. Europa została zbudowana na wartościach chrześcijańskich. Będziemy bronić naszej wartości kulturalnej - powiedział Bosak.
godz. 20:47 - Czas na trzecią rundę pytań. Tematem jest prawo do małżeństw homoseksualnych.
- Chciałbym żeby to była Europa zwykłych ludzi. Idziemy z programem mieszkaniowym. Chcemy europejskiej ochrony zdrowia - powiedział Adrian Zandberg.
godz. 20:45 - UE musi być zreformowana. Musi być budowana przez ludzi, a nie polityków - powiedział Kukiz.
godz. 20:43 - Unia Europejska powinna rozwiązać problemy konkretnych osób - zaznaczył Krzysztof Śmiszek.
godz. 20:42 - Zdecydowanie nie dla federalizacji Unii Europejskiej. Nie dla Europy wielu prędkości. Mówmy tez nie dla produktów dwóch jakości. Chcemy UE, w której każde państwo jest traktowane podmiotowe - powiedziała Wiśniewska.
godz. 20:41 - Korzystny dla Polski jest model, w którym Unia Europejska będzie silna - mówi Olbrycht.
godz. 20:40 - Kolejne pytanie: Jaka będzie Unia Europejska w przyszłości?
godz. 20:40 - Kukiz'15 stanowczo sprzeciwia się przyjęciu Euro. To projekt polityczny, a nie gospodarczy. On służy głównie gospodarce niemieckiej. Najpierw musimy zarabiać europejskie pieniądze. O tym powinni decydować obywatele podczas referendum - powiedział Kukiz.
godz. 20:38 - Wprowadzenie euro nie ma w programie KE. Rozmawiajmy o budżecie Unii Europejskiej. To jest kluczowy temat - wypowiedział się Olbrycht.
godz. 20:37 - Nie chcemy wejść do euro ani teraz, ani w przyszłości - twierdzi Bosak.
- Mocna złotówka, to mocna polska gospodarka - powiedziała Jadwiga Wiśniewska.
godz. 20:35 - Polskie rządy od 2004 roku nie wykonały żadnej pracy w tym temacie. Wiosna mówi euro nie dzisiaj. Najpierw zróbmy rzetelną debatę. Polska nie jest gotowa do przyjęcia waluty euro - tłumaczy Śmiszek.
godz. 20:34 - Czy Polska powinna przyjąć walutę euro? - My mamy podejście pragmatyczne. Słabsze gospodarki wyszły na tym źle. Euro trzeba zreformować - powiedział Adrian Zandberg.
godz. 20:32 - Na początek wypowiedzi dotyczące bezpieczeństwa.
godz. 20:26 - Za chwile początek debaty.
***
Debata Wyborcza w TVP - zapowiedź dyskusji
Gospodarzem debaty będzie Michał Adamczyk, prowadzący „Wiadomości” i „Strefy starcia” w TVP.
W debacie wezmą udział przedstawiciele komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych:
Jadwiga Wiśniewska - Prawo i Sprawiedliwość
Jan Olbrycht - Koalicja Europejska
Paweł Kukiz – Kukiz’15
Adrian Zandberg – Lewica Razem
Krzysztof Śmiszek – Wiosna Roberta Biedronia
Krzysztof Bosak – Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy
Debata będzie podzielona na pięć części tematycznych: bezpieczeństwa, przyszłości Unii Europejskiej, gospodarki, europejskich wartości oraz pozycji i roli Polski w Unii Europejskiej.
- Przedstawiciele każdego z komitetów będą mieli minutę na odpowiedź na każde pytanie. Reprezentanci komitetów będą mogli jeden raz w czasie trwania debaty udzielić riposty: czas – 45 sekund – informuje Paweł Gajewski, przedstawiciel organizatorów.
Z najnowszego sondażu wynika, że w najbliższą niedzielę na kandydatów PiS do PE zagłosowało by 38,7 proc. wyborców, a na Koalicję Europejską 35 proc.
Zobacz także:
Chodzi o badanie jakie pracowni IBRIS zleciła Rzeczpospolita. W tych szacunkach na trzecim miejscu znaleźli się kandydaci partii Wiosna Roberta Biedronia. Na przedstawicieli tego ugrupowania - według sondażu IBRIS opublikowanego wczoraj - oddać głos skłonnych jest 6,3 proc. wyborców.
Wyniki te są zbliżone do sondażu, jaki dla Polska Press Grupy przeprowadził Ośrodek Badawczy Dobra Opinia, a które prezentowaliśmy w niedzielę. Z tych wyliczeń (badanie wykonano w dniach 13-16 maja) wynikało, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wynosiło 38,7 proc., a dla Koalicji Europejskiej (w skład której wchodzą Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna i Zieloni) - 37,1 proc. W tym badaniu Wiosna uzyskała nieco więcej niż w najnowszym sondażu, bo aż 8,4 proc.
Gazeta Pomorska. Sondaż Eurowybory 2019
Sondaż przed Eurowyborami 2019 w województwie kujawsko-pomorskim.
- 41.20%
- 36.70%
- 8.00%
- 5.80%
- 4.20%
- 4.10%
Sondaż zrealizowany przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 13-16 maja
Przewaga Prawa i Sprawiedliwości, jeśli chodzi o poparcie w wyścigu do Parlamentu Europejskiego jest właściwie stała i wynosi (nad KE) kilka punktów procentowych. W maju było jednak kilka momentów, w których te wahnięcia wskazań przychylności wyborców bywały większe. Pierwszy sondaż, który pokazywał, że preferencje wyborców nie są ani tak stałe, ani tak oczywiste, jak partyjni liderzy mogliby przypuszczać, został opublikowany 16 maja.
Przeczytaj także:
Debata Wyborcza 2019. Gdzie i o której oglądać?
Debata na antenie TVP1 oraz TVP Info rozpocznie się o godz. 20.30.
Transmisja online na stronie TVP. Stream >> tutaj <<
