Trwają przygotowania do defilady wojskowej, która ma odbyć się na ulicach Katowic dokładnie 15 sierpnia. Wśród zmian, jakie trzeba było wprowadzić, by w sposób prawidłowy przeprowadzić defiladę, były także zmiany infrastrukturalne.
ZOBACZCIE KONIECZNIE
PROGRAM DEFILADY WOJSKOWEJ W KATOWICACH 15 SIERPNIA 2019
Jak się okazuje, Ministerstwo Obrony Narodowej oczekiwało, że władze Katowic zdecydują między innymi o:
- demontażu ekranów akustycznych,
- wycięciu drzew,
- wycięciu krzewów
- wycięciu kwiatów
MON zażądał utrzymywał, że te "przeszkody" mogłyby zakłócić estetykę wydarzenia. Tak się jednak nie stało.
- Miasto pozytywnie nie mogło zaopiniować demontażu ekranów akustycznych na skrzyżowaniu i wzdłuż ulic Jerzego Dudy-Gracza oraz alei Walentego Roździeńskiego - tłumaczy Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Katowicach.
W magistracie uznano, że demontaż ekranów wiąże się z ingerencją w ich konstrukcję, co naruszy ich wytrzymałość. Kierowano się w tych kwestiach względami bezpieczeństwa.
Defilada w Katowicach LISTA SPRZĘTU WOJSKOWEGO Sprawdźcie, c...
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Uwaga na te produkty. GIS wycofał je ze sprzedaży
- Burza na Śląsku i w Zagłębiu: Straty są ogromne
- Najbogatsze miasta woj. śląskiego. Sprawdź, gdzie mieszkasz
- Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin: Kibice pobili rekord ZDJĘCIA
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Ekrany usadowione są również w zbrojonym betonie, a więc ich demontaż może się wiązać z ich uszkodzeniem - mówi Ewa Lipka. - Dodatkowo ekrany są porośnięte efektywną roślinnością - zielonymi pnączami, których ukorzenienie i pielęgnacja realizowana jest od 10 lat - dodaje.
Próbna defilada w Katowicach. Żołnierze i czołgi na w środku...
W tym rejonie są także drzewa oraz krzewy, co oznacza, że usunięcie samych ekranów nie spowodowałoby jednocześnie poprawy widoczności. Ponadto, jak mówią w magistracie, demontaż ekranów wraz z ponownym ich montażem skutkowałoby utrudnieniami w codziennym ruchu drogowym, zarówno lokalnym, jak i tranzytowym.
Próbna defilada w Katowicach z dachu wieżowca na os. Gwiazdy ZDJĘCIA
- Tą trasą w ciągu doby przejeżdża 110 tys. pojazdów, a więc będzie to duże zakłócenie dla płynności ruchu, a także spowoduje dyskomfort w postaci zwiększonego hałasu dla mieszkańców okolicznych budynków - podkreśla Ewa Lipka.
I choć miasto nie zgodziło się na większość zmian proponowanych przez MON, to część prac musiała zostać wykonana.
- Skala wydarzenia wymaga odpowiedniego przygotowania i dostosowania, między innymi przeprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji zieleni urządzonej, w tym także przycięcia krzewów - mówi Ewa Lipka.
Z kolei prezydent Katowic, Marcin Krupa, w rozmowie z Polskim Radiu Katowice przyznał, że trzeba było też demontować pobliską latarnię. Jednocześnie uspokoił, że pojazdy gąsienicowe nie spowodują uszkodzeń na drogach, ponieważ będą wyposażone w specjalne gumowe nakładki, które zabezpieczą powierzchnię, po której te będą się poruszać.
Zobaczcie koniecznie
