Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deklarację śmieciową złożył co dziesiąty właściciel. Co, jeśli nie zdążysz?

WG
Nowy system gospodarki odpadami wejdzie w życie 1 lipca
Nowy system gospodarki odpadami wejdzie w życie 1 lipca Lech Kamiński
Do tej pory formalności związane z nowym systemem odpadów załatwiło ponad 1,5 tys. z 13,5 tys. właścicieli i zarządców nieruchomości.

Do środy 1164 dokumentów trafiło do miejskiego wydziału gospodarki komunalnej, 363 do punktów informacyjnych, a 41 nadeszło pocztą - to 11,6 proc. spodziewanych deklaracji. Ponad 90 proc. zarządców zapowiedziało, że będzie segregować śmieci. Te formalności są związane z nowym systemem gospodarki odpadami, który wejdzie 1 lipca. Tego dnia miasto stanie się właścicielem śmieci na terenie Torunia. Nie będziemy za nie płacić firmom wywozowym, ale urzędowi w formie podatku.

Czytaj także: W Toruniu za śmieci zapłacimy od głowy i od drzwi

Magistrat szacuje, że powinno wpłynąć ok. 13,5 tys. deklaracji. Obowiązek muszą wypełnić właściciele i zarządcy domów jednorodzinnych, współwłaściciele budynków, które nie znajdują się we wspólnocie mieszkaniowej. Jeśli jesteśmy mieszkańcami spółdzielni i wspólnot, nie musimy wypełniać druków. Deklaracje za nas będą składać zarządy. - Jeszcze żadna z dużych spółdzielni ich nie złożyła - mówi Nikodem Łada z miejskiego wydziału gospodarki komunalnej. Te mają bowiem najwięcej formalności. Muszą oddzielnie przygotować deklaracje dla każdego ze swoich budynków. Dlatego będą obsługiwani indywidualnie przez urzędników.

Formalności należy załatwić do 30 kwietnia: w wydziale gospodarki komunalnej przy Legionów 220 lub czterech punktach informacyjnych przy Grudziądzkiej 126B, Wałach gen. Sikorskiego 8, Poznańskiej 52 i Dziewulskiego 3. - Wydłużyliśmy godziny pracy wydziału - podkreśla Marcin Kowallek, szef wydziału gospodarki komunalnej. - W dni robocze będzie czynny w godz. 7-17. Dodatkowo ma być otwarty we wszystkie soboty kwietnia w godz. 9-14.

Co się stanie jeśli nie wypełnimy obowiązku? Wysokość opłaty za śmieci zostanie naliczona odgórnie przez magistrat m.in. na podstawie średniej liczby odpadów powstających w nieruchomościach o podobnym charakterze. Miasto przypomina o wypowiedzeniu umów z firmami, które wywożą śmieci. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które ma 95 proc. tego rynku w Toruniu, wypowiedzenie można wysłać e-mailem. Ponadto trwa też akcja informacyjna. W marcu ulotki trafiły do właścicieli domów jednorodzinnych.

Zostały też rozesłane wraz z dokumentami związanymi z wysokością tegorocznego podatku od nieruchomości. W przyszłym tygodniu do mieszkańców trafią kolejne broszury z drukiem deklaracji. W wozach MZK i na słupach ogłoszeniowych pojawią się plakaty. Powstaje też film z instrukcją wypełnienia deklaracji, który wkrótce zobaczymy na stronie www.torun.pl. Kampania to wymóg, jaki nakładają na miasto nowe przepisy. Zrealizuje ją firma Pneuma. Pochłonie łącznie 44 tys. zł, z czego 90 proc. dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska