Mer rejonu Plunge zaprosił na kilka dni delegacje partnerskich regionów. Oprócz Polaków, byli także Łotysze, Czesi, Niemcy, Norwegowie, Estończycy, Rosjanie, Szwedzi oraz Gruzini.
W programie wizyty były spotkania z przedstawicielami samorządów, instytucji oświatowych, zdrowotnych i kulturalnych. Nasza delegacja mogła także zobaczyć jak wygląda świętowanie u sąsiadów. W ramach Święta Miasta Plunge odbył się m.in. festiwal folklorystyczny, parada spacerowa firm, organizacji, festiwal orkiestr oraz międzynarodowy turniej piłki nożnej „Plunge 2019”.
- W licznych rozmowach gospodarze podkreślali znaczenie partnerstwa, które zaowocowały wielokrotnymi spotkaniami przedstawicieli zarówno w Polsce jak i na Litwie. Głównym tematem tegorocznej wizyty było omówienie wspólnych projektów partnerskich z wyraźnym podkreśleniem na wymianę młodzieży, a także planów w zakresie realizacji wspólnych, międzynarodowych projektów kulturalnych i edukacyjnych. Podczas wizyty w Plunge delegacja miała okazję zapoznać się z projektami infrastrukturalnymi oraz w zakresie edukacji i oświaty, jakie zrealizowało Plunge w 2018 i 2019 roku – informuje Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu.
Pomysły Plunge inspirują
To właśnie tam powstały nowoczesne przestrzenie twórcze, inwestowano w rozwój infrastruktury dziedzictwa kulturowego. Nasi wschodni sąsiedzi stawiają także na rozwój i poprawę jakości kształcenia. Powstały tu jedne z najbardziej zaawansowanych laboratoriów chemii, fizyki i biologii. Za ponad 2 mln euro utworzono obszar rekreacji i rozrywki w Plunge – powstały miejsca dla osób w każdym wieku, pola z symulatorami zewnętrznymi, siatkówką plażową, terenem rekreacyjnym, ścieżkami dla pieszych i rowerzystów, infrastrukturę do komunikacji społecznościowej (stoiska informacyjne, ławki itp.).
Prezent dla polskiej szkoły
- Podczas pobytu na Litwie przedstawiciele powiatu golubsko-dobrzyńskiego odwiedzili również polską szkołę w Trokach, gdzie spotkali się z dyrektorem szkoły Marianem Kuzborskim oraz gronem pedagogicznym. Na ręce dyrekcji szkoły zostały przekazane trzy tablety ufundowane przez zarząd powiatu z przeznaczeniem do nauki dla tamtejszych uczniów i młodzieży. Ponadto wynikiem spotkania są uzgodnienia co do dalszej współpracy, wymiany młodzieży i realizacji wspólnych projektów edukacyjnych – wyjaśnia starostwo.
Współpraca powiatu golubsko-dobrzyńskiego z rejonem Plunge rozpoczęła się we wrześniu 2003 roku od wymiany korespondencji. Wówczas pojawiła się propozycja, by wzajemnie informować się o swojej działalności, osiągniętych rezultatach i rozwiązywanych problemach. Zadeklarowano również wzajemną wymianę delegacji, specjalistów, konsultantów, stażystów, grup młodzieży, sportowców, zespołów twórczych, przedstawicieli organizacji społecznych i związków obywateli.
Agro Pomorska odcinek 61,
