Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Demografia regionalnie. Tylu mieszkańców liczy teraz województwo kujawsko-pomorskie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Niby tłumy, a ubyło nas i w województwie kujawsko-pomorskim, i w Polsce
Niby tłumy, a ubyło nas i w województwie kujawsko-pomorskim, i w Polsce Tomasz Bolt/archiwum
Ponad 2 miliony mieszkańców liczy teraz województwo kujawsko-pomorskie. Przeważają kobiety. Ludzi w regionie jednak nam ubyło.

Mamy aktualne dane, odnośnie mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego (stan na koniec 2022 roku). W regionie mieszka 2 miliony 6 tysięcy osób (a dokładnie 2006876 osób). Tak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Ubyło nas w ciągu roku. Dla porównania: rok wcześniej na naszym terenie żyło prawie 2 mln 48 tys. ludzi, a w 2020 - niemal 2 mln 62 tys., a jeszcze rok przedtem - 2 mln 86 tys. ludzi.

Przyrost ma znaczenie

Spadek liczby mieszkańców województwa dziwić nie powinien, ponieważ ubywa Polaków. Kto myśli, że tylko koronawirus temu winien, ten się myli. Od 2012 roku Polaków jest coraz mniej, z wyjątkiem 2017 roku, gdy przybył tysiąc rodaków. Pod koniec ubiegłego roku było ich blisko 37,8 mln, ale rok wcześniej o 144 tys. więcej.

Przyrost naturalny ma tutaj znaczenie. Dla niewtajemniczonych: oznacza różnicę między liczbą urodzeń żywych a zgonów. Gdy jest na plusie, to urodzeń jest więcej niż zgonów, a jak urodzeń odnotowujemy mniej, to mamy odwrotną sytuację i mówimy o ubytku naturalnym.

- Na zmiany liczby ludności w ostatnich latach ma wpływ przede wszystkim przyrost naturalny, który pozostaje ujemny - wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.

W województwie mieszka więcej pań niż panów, chociaż dużej różnicy nie widać. Panowie stanowią 48,4 proc. ogółu.
Przyjmuje się, że średni wiek obejmuje osoby od 40 do 60 lat. Ci w naszym regionie, którzy niedawno obchodzili 40. urodziny, należą do najliczniejszej grupy. Urząd Statystyczny w Bydgoszczy podaje, że grupa wiekowa 40-44 lata jest największa. To ponad 163 tysiące osób. Na drugim miejscu znajdują się ci między 35. a 39. rokiem (jest ich prawie 162 tys.), a trzecia spośród najliczniejszych grup wiekowych to ta od 45 do 49 lat (niemal 153 tys.).

Długowieczni z regionu

Możemy być dumni, bo na naszym obszarze żyje aż 365 osób, które mają 100 lat albo więcej. Długowieczność posiada natomiast żeńskie oblicze. Panowie stanowią 22,5-procentową grupę.
Pandemia odcisnęła na nas piętno. - W 2021 roku długość życia mężczyzn w Polsce wynosiła 71,75 roku i była krótsza o 2,3 roku niż w poprzedzającym pandemię 2019, a w przypadku kobiet wynosiła 79,68 roku i była krótsza o 2,1 roku - podkreślają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska