Pod koniec maja 2019 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zakłada ona zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki. Nowe przepisy określają zasady opieki stomatologicznej oraz opieki w szkole nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi.
Nowe prawo zacznie obowiązywać w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego. Na znalezienie specjalistów, którzy podejmą się tego zadania, szkoły mają trzy miesiące. Są obawy, że łatwo nie będzie - pisze Dziennik "Gazeta Prawna".
Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami jednoznacznie wskazuje podmiot odpowiedzialny za zapewnienie warunków do realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami.
Co się zmieni?
Opiekę zdrowotną nad uczniami sprawować mogą:
- lekarz dentysta,
- pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania,
- higienistka szkolna.
Świadczenia będą realizowane w gabinetach profilaktyki zdrowotnej, zaś opieka stomatologiczna - w szkolnych gabinetach stomatologiczny, gabinetach współpracujących zlokalizowany poza szkołą lub dentobusach. Rodzice będą też mogli wybrać inne miejsca udzielania świadczeń stomatologicznych przez lekarza dentystę.
Szkoła ma nieodpłatnie udostępniać gabinet profilaktyki zdrowotnej pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej. W przypadku braku szkolnego gabinetu dentystycznego, organ prowadzący będzie musiał podpisać umowę z dentobusem lub przychodnią wykonującą świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży finansowane ze środków publicznych.
Jak nowe prawo będzie realizowane zależeć będzie od podejścia gmin i dyrektorów szkół. No i oczywiście od środków. Dziś samorządy narzekają, że pieniędzy nie starczy, ale – co mówi w rozmowie z nami wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko – wcześniej nie korzystały one z rządowego wsparcia na ten cel.
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w 2017 r. w szkołach tych funkcjonowało jedynie 675 gabinetów stomatologicznych. A sprawa jest o tyle ważna, że obok nadwagi, stan uzębienia jest jednym z najpoważniejszych problemów wśród dzieci i młodzieży. Wśród sześciolatków próchnicę ma Już 87 proc. sześciolatków ma próchnicę. Wśród 18-latków - 90 proc.
Wypalenie zawodowe - nowy punkt na liście chorób
