https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dinozaury mieszkały na Śląsku

Źródło tvn24
Jak twierdzą naukowcy, "polski" drapieżca Teropod to praprzodek Tyrannosaurusa Rexa
Jak twierdzą naukowcy, "polski" drapieżca Teropod to praprzodek Tyrannosaurusa Rexa fot. sxc
Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Wykopali na Śląsku szczątki pierwszego na terenie Polski drapieżnego dinozaura.

- To było przerażające zwierzę - tłumaczył w TVN24 Grzegorz Niedźwiedzki z wydziału biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczątki znajdowały się w Lisowicach na Śląsku. O niecodziennym odkryciu poinformował kolekcjoner skamieniałości Robert Borzęcki na jednej z internetowych witryn paleontologicznych. - Idąc za jego wskazówkami natrafiliśmy na kości dwóch niezwykłych zwierząt - poinformował Grzegorz Niedźwiedzki.

- Znaleźliśmy szczątki drapieżnego dinozaura, a także najmłodszego z poznanych gadów ssakokształtnych - dodał pracownik katedry wydziału Uniwersytetu Warszawskiego.

Przerażające zwierzę
Jak twierdzą naukowcy, "polski" drapieżca Teropod to praprzodek Tyrannosaurusa Rexa, największego drapieżnika jaki kiedykolwiek chodził po ziemi. - Mamy bardzo dobrze zachowane kości czaszki. To było przerażające zwierzę, wysokie na około pięć metrów - tłumaczył Niedźwiedzki.

Śląsk: raj dla dinozaurów
Zdaniem badaczy, Śląsk był przed 200 milionami lat idealnym środowiskiem do rozwoju dinozaurów. - Wówczas klimat obszaru, na którym dziś znajduje się Polska, różnił się znacznie od teraźniejszego. Był tropikalny, co stwarzało świetne warunki dla żerowania grup dinozaurów - mówił Niedźwiedzki.

- Cieszę się, że tego odkrycia dokonali polscy naukowcy. Tym bardziej, że dotychczas wartościowe szczątki znajdowano wszędzie, tylko nie w Polsce - mówiła Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna "National Geographic", które sfinansowało część badań terenowych. - O odkryciu dowiedzieliśmy się już przed rokiem, ale musieliśmy zachować je w tajemnicy - zdradziła Wojciechowska.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska