- Roboty ruszyły tu w lipcu i chcemy je zakończyć tak, by cały obiekt uroczyście otwarty został przed długim przyszłorocznym majowym weekendem - powiedział nam wczoraj Krzysztof Starzyński, kierownik budowy parku jurajskiego w Solcu Kujawskim.
Starzyński nie za bardzo chce pokazać, jak wygląda plac budowy, bo - jak mówi - konkurencja nie śpi. Prosi więc, by fotografować jedynie teren przed wejściem, którego od roku pilnuje potężny dinozaur.
120 dinozaurów
Wewnątrz ekipa budowlana (prace wykonują robotnicy zatrudnieni bezpośrednio przez inwestora - Stowarzyszenie "Delta" z Bałtowa) wykonała już mury okalające m.in. potężny plac zabaw dla dzieci, są już drewniane wiaty dla małej gastronomii i punktów sprzedaży pamiątek. Nie można jednak zapomnieć, że to tylko fragment przyszłego parku jurajskiego. Bo ścieżki dydaktyczne, przy których przed 1 maja 2008 roku stanie ponad 120 dinozaurów, prowadzić będą hen, w głąb lasów okalających dzisiejszy teren budowy.
250 tysięcy w roku?
Największy plastykowy zwierzak - trudno w to dziś uwierzyć - będzie mierzył od paszczy do ogona 50 metrów.
Park jurajski w Bałtowie rocznie odwiedza 250 tysięcy osób. Solec ma tę przewagę na Bałtowem, że stworzył kompleks, w którym poza parkiem są już aquapark, sala widowiskowo-sportowa z hotelikiem, stadion, dom kultury. Czyli cały kompleks sportowo-rozrywkowy.
Można się więc spodziewać, że Solec odwiedzać będzie w sezonie sporo turystów. Duży parkin jest juz przed aquaparkiem. Za mało jednak będzie miejsc dla odwiedzających park jurajski. - To już zadanie gminy Solec Kujawski - mówi Krzysztof Starzyński, dyrektor parku jurajskiego w budowie.
Pracę znajdzie tu kilkadziesiąt osób
Zanim Stowarzyszenie Delta otworzy park, musi znaleźć ludzi do pracy przy jego obsłudze. Choćby do kas, w których sprzedawane będą bilety, do punktów małej gastronomii i sprzedaży pamiątek, pilnowaniu obiektów itp. Ocenia się, że sezonowo, bo park czynny będzie od wiosny do jesieni, pracę znajdzie tu kilkadziesiąt osób.
Miejscowi - za darmo
- Mieszkańcy Solca Kujawskiego będą wchodzić na teren parku za darmo, po wykupieniu dożywotniego biletu wstępu - mówi dyrektor Starzyński. - To ukłon w stronę solecczan. Ten bilet dożywotni nie będzie drogi. Na pewno stałymi bywalcami będą tu rodzice z dziećmi. To dla nich budujemy wielki plac zabaw z wieloma urządzeniami renomowanych firm, z których każde będzie miało certyfikat bezpieczeństwa. Warto też będzie obejrzeć muzeum, w którym znajdą się eksponaty z wypraw naszego stowarzyszenia min. do Maroka.