Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi kujawsko-pomorskich seniorów. Pożyczają nie dla siebie

Małgorzata Wąsacz; info MOW [email protected]
Przede wszystkim dlatego, że seniorzy otrzymują zbyt niskie emerytury. Problem pojawia się, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki
Przede wszystkim dlatego, że seniorzy otrzymują zbyt niskie emerytury. Problem pojawia się, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki sxc
Ponad 150 mln zł - to długi starszych osób w naszym regionie. Często kredyty wzięli ich wnukowie, ale nie byli w stanie spłacać rat.

W radio jest taka reklama: młoda dziewczyna pyta babcię, czy spłaci za nią ratę za telefon czy samochód. Okazuje się, że takich młodych osób jest więcej. A babcie i dziadkowie nie potrafią odmówić pomocy swoim ukochanym wnukom i regulują ich długi.

- O ile jeszcze cztery lata temu zadłużeni emeryci w całej Polsce stanowili 3 procent wszystkich naszych dłużników, teraz jest ich już 8 procent. Tak więc wzrost jest wyraźny. W Kujawsko-Pomorskiem jest lepiej.  W bazie mamy 5 procent dłużników-seniorów - wylicza Kornelia Hendżakz Krajowego Rejestru Długów.

Emerytura dla komornika
W regionie najbardziej zadłużona jest  61-letnia kobieta, która zalega na ponad 652,7 tys. zł. 

W rejestrach dłużników plasujemy się na 6-8 miejscu w Polsce. Poza Śląskiem i Mazowszem bardziej zadłużeni są seniorzy z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.

Jednak emeryci z regionu nie tylko trafiają na czarną listę dłużników. Okazuje się, że coraz częściej komornicy zajmują im emerytury i renty. Bożena Wankiewicz, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Toruniu, informuje, że na początku listopada 2014 roku było  9820 zajęć komorniczych świadczeń emerytalno-rentowych. Samych rent wyodrębnić się nie da. To więcej niż było na koniec 2013 roku - wtedy toruński ZUS odnotował 8700 zajęć.

Infografika: Długi kujawsko-pomorskich seniorów

Długi kujawsko-pomorskich seniorów

info: MOW

Sami podpisali umowę
Dlaczego seniorzy wpadają w długi?

Przede wszystkim dlatego, że otrzymują zbyt niskie emerytury. Problem pojawia się, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki. - Jednak od kilku lat coraz częściej nasi negocjatorzy słyszą od starszych dłużników uwagi "przecież to wnuczka miała płacić", "ale ja nie mam internetu", "to nie mój telewizor" itp. Potem w rozmowie okazuje się, że starsze osoby zostały wykorzystane przez młodsze pokolenie w rodzinie - tłumaczy Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji Kaczmarski Inkasso.

Jak dodaje, seniorzy  często nie zdają sobie sprawy, że nawet, jeśli wzięli pożyczkę w imieniu wnuka czy wnuczki, to właśnie  od nich firma oczekuje, że spłacą powstałe zadłużenie. Przecież to podpis starszej osoby jest na umowie. Nie jest tajemnicą, że banki  chętnie przyznają kredyty emerytom, bo jako osoby posiadające stały, corocznie waloryzowany, dochód są wiarygodne.

Wydatki pod lupę
Karolina Barańska, _z Grupy KRUK _radzi seniorom, który wpadli w długi, by skontaktowali się z firmą, która obsługuje ich zadłużenie. - Warto też przeanalizować budżet i lepiej kontrolować wydatki. Założenie notesu z planowanymi i poniesionymi kosztami w każdym miesiącu pozwoli lepiej ocenić sytuację i zaplanować oszczędności - mówi Karolina Barańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska