https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długi raczej męskie

(bz)
Jaki jest obraz statystycznego dłużnika?
Jaki jest obraz statystycznego dłużnika? Fot. sxc
Mężczyzna, około 45 lat, praca stała lub dorywcza, ale jego dochody - poniżej średniej. A na utrzymaniu ma większą rodzinę niż przeciętny Polak.
infografika monika wieczorkowska / fot. radosław fonferek
infografika monika wieczorkowska / fot. radosław fonferek

infografika monika wieczorkowska / fot. radosław fonferek

Taki obraz statystycznego dłużnika wyłania się z badania przeprowadzonego na zlecenie największej firmy windykacyjnej Kruk.

Portret własny
- Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia, iż dłużnicy nie są grupą jednorodną - stwierdza Ewa Kater, analityk z Millward Brown SMG/KRC.

Okazuje się, że znacznie częściej zadłużają się mężczyźni, aż 60 procent wśród badanych. Przeciętny wiek dłużnika to 45 lat. A najbardziej opornymi dłużnikami, czyli takimi którzy niechętnie spłacają swoje zobowiązania, są 46 - 55- latkowie.
Najchętniej zapożyczają się osoby z wykształceniem zawodowym - 40 procent i średnim - 32 procent, a tylko 8 procent to dłużnicy z tytułem magistra.

Jednocześnie większość zadłużonych to mieszkańcy miast: mniejszych do 100 tys. - 39 procent i większych powyżej 100 tys. - 37 procent. Zaledwie co czwarty dłużnik mieszka na wsi.

Dłużnicy zazwyczaj żyją w związkach - małżeństwa i konkubinaty. Co piąty ma na utrzymaniu co najmniej 4 osoby.

Są powody
Co ciekawe, 22 procent zadłużonych w ogóle nie pracuje. Pozostali utrzymują się ze stałej lub dorywczej pracy - 58 procent, rzadziej z renty bądź emerytury - 19 procent.

Aż 40 procent dłużników deklaruje, że zarabia mniej niż 600 złotych miesięcznie. Jednocześnie niemal połowa utrzymuje, że ich dochody są mniejsze niż 500 złotych na osobę, a co piąty zadłużony ma mniej niż 100 złotych miesięcznie na członka gospodarstwa domowego.

Wśród przyczyn powstania zadłużenia najczęściej wymieniana jest zła sytuacja materialna, powołuje się na to niemal połowa badanych.

Z kolei co trzeci przepytany dłużnik twierdził, że nie spłaca zobowiązań w wyniku utraty pracy, a 14 procent na skutek nieszczęśliwego wypadku czy choroby.

Płacą lub nie
Część osób czuje się odpowiedzialna za zaciągnięte długi i chce je wyrównać, nawet jeśli nie czuje się winna powstałej sytuacji. Spłatę długu rozpatruje w kategoriach moralnych: uczciwi ludzie powinni regulować swoje zobowiązania, oddawać to, co pożyczyli.

Ale część nie chce płacić swoich zobowiązań i całą odpowiedzialność za nie przerzuca na wierzyciela. Twierdzi, że dług jest niesprawiedliwy, przedawniony lub niewielki, więc ma małe znaczenie dla wierzyciela. Tego typu mechanizmy służą zaprzeczaniu istotności zobowiązania i są podstawą do unikania jego spłaty.

O badaniu
Badanie na zlecenie firmy windykacyjnej KRUK przeprowadził Millward Brown SMG/KRC. Z województwa kujawsko-pomorskiego pochodziło zaledwie 7 proc. badanych dłużników. Najwięcej osób zadłużonych jest na Śląsku i na Mazowszu (odpowiednio 15 i 13 proc.), a najmniej w województwach opolskim i świętokrzyskim - po 1 proc.

- Wiedza o dłużnikach jest niezwykle cenna z punktu widzenia firmy windykacyjnej - nie ukrywa Agnieszka Kułton, dyrektor Pionu Windykacji Kruk S.A. - Poznając osoby zmagające się z problemami finansowymi, ich sytuację materialną, sposób myślenia i działania, mamy większe szanse na znalezienie rozwiązania korzystnego i możliwego do zaakceptowania zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska