MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczby bankrutów ocierają się o historyczne rekordy! Tak można w 2024 roku ogłosić upadłość konsumencką

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Upadłość konsumencka to sądowe postępowanie przeznaczone dla tych, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie mają m.in. na spłatę kredytów i zaciągniętych pożyczek.
Upadłość konsumencka to sądowe postępowanie przeznaczone dla tych, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie mają m.in. na spłatę kredytów i zaciągniętych pożyczek. 123RF
Szybciej niż kiedykolwiek w historii przybywa osób, które ogłaszają upadłość konsumencką. Zbankrutować można nawet wtedy, gdy długi wyniknęły z niefrasobliwości finansowej.

Spis treści

W tym roku liczba ogłoszeń o bankructwie dwukrotnie otarła się o historyczne rekordy - informuje portal bankier.pl. W marcu odnotowano trzeci miesięczny wynik od początku istnienia tej instytucji w Polsce, a w kwietniu odczyt ponownie okazał się najwyższy w bieżącym roku.

1800 osób miesięcznie ogłasza upadłość konsumencką

Szeregi upadłych powiększają się co miesiąc o ponad 1800 osób.

Z danych analizowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, na które powołuje się bankier.pl, wynika, że w maju 2024 r. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych odnotowano 1839 ogłoszeń o upadłości osoby fizycznej. W porównaniu z majem 2023 r. oznacza to wzrost o zaledwie 0,7 proc. Do ogłoszenia stabilizacji jest jeszcze daleko. W pierwszych 5 miesiącach 2024 r. upadło 9184 dłużników, o 500 więcej niż rok wcześniej.

Łatwiej można zbankrutować - zmiany w prawie

Wzrostowi liczby osób, które decydują się na upadłość konsumencką towarzyszą jej coraz większa popularność i zmiany w prawie, które weszły w życie w 2020 roku, a konkretnie nowelizacja-prawa upadłościowego.

Od tego czasu można bankrutować nawet wtedy, gdy długi wyniknęły z naszej niefrasobliwości, wcześniej to wykluczało prawo do skorzystania z tej możliwości.

  • Upadłość konsumencka to sądowe postępowanie przeznaczone dla tych, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie mają m.in. na spłatę kredytów i zaciągniętych pożyczek.
  • Nie ma przy tym znaczenia, o jak duże zobowiązania chodzi, ani przez jaki czas dłużnik zwlekał z ich uregulowaniem.
  • Efektem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim oddłużenie niewypłacalnego konsumenta, czyli umorzenie całości lub części jego długów bądź ich spłata, przy czym tylko w tych dwóch ostatnich sytuacjach można mówić o zaspokojeniu interesu wierzyciela.

Od 2020 roku osoby zadłużone prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą są traktowane w taki sam sposób jak konsumenci.

Bankructwo mogą ogłosić również ci, którzy doprowadzili do swojego zadłużenia z premedytacją. Przyczyna niewypłacalności jest badana dopiero po ogłoszeniu upadłości, czyli na kolejnym etapie postępowania, tj. ustalaniu planu spłaty. Osoba zadłużona, która umyślnie doprowadziła do niewypłacalności albo np. przez niedbalstwo, jest potraktowana inaczej niż ktoś, kto ogłasza upadłość z przyczyn od niego niezależnych (takich jak choroba czy utrata pracy). W pierwszym, opisanym powyżej przypadku, dłużnik spłaca zobowiązania dłużej, tj. od min. 36 miesięcy do siedmiu lat. W drugim z kolei ten czas wynosi tylko trzy lata.

Zadłużenie znika automatycznie?

Całkowite umorzenie długu będzie możliwe tylko w przypadku, gdy sąd lub tymczasowy nadzorca sądowy udowodnią, że dłużnik nie posiada majątku, a także, że jest „trwale niezdolny do spłaty zobowiązań”. Chodzi na przykład o sytuacje, w których bankrut jest „trwale niezdolny do jakiejkolwiek pracy zarobkowej”. W większości przypadków zatem upadłość konsumencka nie będzie jednoznaczna z tym, że zadłużenie „automatycznie zniknie”.

Polecamy: Mieszkańcy regionu chętnie bankrutują, by zacząć wszystko od nowa

Dłużnik nie może zostać skazany na bezdomność. Jego majątek zostanie zlicytowany, ale z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania czy domu ma otrzymać równowartość przeciętnego czynszu za okres od roku do dwóch lat.

Postępowanie upadłościowe. Te osoby są bez szans!

Jednak nie wszystkie zobowiązania dłużników mogły zostać umorzone. Co z tej puli wypada? Na przykład alimenty, naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia, czy też renty odszkodowawcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska