Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi urlop. Tylko dla etatowców, a nie samozatrudnionych i zatrudnionych na umowy zlecenia?

Redakcja
SXC
Urlopy dwutygodniowe lub dłuższe najczęściej planują osoby zatrudnione na etacie.

Ponad jedna trzecia pracujących Polaków nie skorzystała i nie planuje korzystać z długiego urlopu w tym roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service. Urlopy dwutygodniowe lub dłuższe najczęściej planują osoby zatrudnione na etacie, a znacznie rzadziej samozatrudnieni oraz zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło.

Sezon urlopowy w  pełni. Nie dla każdego

Sezon urlopowy Polaków rozpoczyna się już w czerwcu wraz z "długim weekendem" w okolicy Bożego Ciała, a kończy we wrześniu. Ponad połowa pracujących Polaków planuje do końca września spędzić łącznie od 5 do 15 dni roboczych na urlopach. Najczęściej Polacy planują jeden urlop w sezonie wakacyjnym (około połowa badanych), a rzadziej dwa (około 1/5 badanych) czy trzy lub cztery krótsze urlopy (do 5% pracowników). Zdecydowanie najczęściej urlopowicze wybierają wypoczynek dwutygodniowy.

Nie każdy pracownik może sobie pozwolić na solidny wypoczynek po przepracowanym półroczu. Takie urlopy częściej planują zatrudnieni na umowie na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin. Rzadziej planują dłuższe wakacje osoby samozatrudnione, zatrudnione na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło.

- Blisko 11,5 proc. całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika stanowią koszty urlopów - szacuje Tomasz Hanczarek, prezes  Work Service SA. -  Dlatego długie wakacje coraz częściej są przywilejem osób zatrudnionych na etatach. To nie oznacza, że osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, na przykład na podstawie umów typu zlecenie lub o dzieło, nie potrzebują długiego wypoczynku. Są to często osoby łączące zatrudnienie w kilku miejscach, pracujące dużo więcej niż etatowcy. Długi urlop dla tej grupy pracowników jest bardzo wskazany, bo minimalizuje ryzyko wypalenia zawodowego, które dotyka przepracowanych dodaje Tomasz Hanczarek.

Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej planują urlopy (81%), a najrzadziej pracownicy z wykształceniem zawodowym (60 proc.). Dobrze wyedukowani pracownicy szczególnie preferują odpoczynek podczas dłuższych urlopów, co najmniej dwutygodniowych. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że 63 proc. badanych z wyższym wykształceniem zamierza wziąć co najmniej 10 dni urlopu i tylko 38 proc. osób z wykształceniem zawodowym ma takie plany.

Plany urlopowe Polaków determinuje nasz klimat

- Pracownicy z wykształceniem zawodowym to grupa osób zwykle obejmująca stanowiska produkcyjne, gdzie trójzmianowy tryb pracy, bądź praca w toku ciągłym wymusza wysoką dyspozycyjność  - mówi Tomasz Hanczarek. - Ponadto osoby o niskich kompetencjach są łatwo zastępowalne, więc unikanie dłuższych nieobecności w pracy może też wynikać z obawy o własne miejsce pracy. Obnaża się też tutaj problem tzw. umów śmieciowych. Pracodawca zatrudniający ludzi na tego typu umowach może dobrowolnie opłacić pracownikowi urlop, ale niestety zdarza się to bardzo rzadko.

Dłuższe, co najmniej dwutygodniowe urlopy planowane są przede wszystkim na lipiec i sierpień (16-17 proc. badanych). W czerwcu pracownicy częściej wybierają się na krótszy wypoczynek, przedłużając sobie "długi weekend". We wrześniu rzadsze są urlopy dłuższe i najkrótsze. Plany urlopowe Polaków determinuje nasz klimat. Na dobrą pogodę możemy liczyć raczej tylko w sezonie wakacyjnym w lipcu i sierpniu. Większość Polaków spędza urlop w kraju, a tylko nielicznych stać na wyjazd za granicę. Bariera finansowa dotyczy zarówno osób zarabiających najmniej, jak i na przykład dobrze opłacanych menedżerów, którzy równie niechętnie planują dłuższy wypoczynek - komentuje Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Źródło: Work Service

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska