
Zaniki pamięci
CNN opisuje przypadek Marilyn Walters – kobiety, która pokonała Covid-19, ale po czasie zaczęła skarżyć się na zaniki pamięci.
U pacjentki pojawiły się trudności w układaniu myśli, problemy z koncentracją. Jak podaje Medonet.pl, tzw. „mgłą mózgową” zagrożone są przede wszystkim te osoby, u których przebieg choroby był ciężki.
Już wiosną naukowcy podejrzewali, że SARS-CoV-2 może wpływać negatywnie nie tylko na układ oddechowy, ale także na układ nerwowy.
Na razie nie mamy żadnych dowodów na to, czy uszkodzenia tego rodzaju są trwałe.

Uporczywy kaszel i duszności
Trwają badania austriackich naukowców, którzy sprawdzają, jak czują się pacjenci po przebyciu Covid-19.
Do badań zakwalifikowano 86 osób, które chorobę przechodziły ciężko.
Jak się okazuje, do 6. tygodnia po wyleczeniu osoby te zgłaszały, że męczy je uporczywy kaszel i duszności.

Zespół stresu pourazowego
Brytyjscy psychiatrzy donoszą, że osoby, które przeszły przez Covid-19, mogą przeżywać zespół stresu pourazowego, depresję lub stany lękowe. Tego typu skutki mogą dotyczyć nawet 1/3 pacjentów.
Badania przeprowadziła grupa COVID Trauma Response (działała przy University College London).
Zgodnie z opinią ekspertów, na zespół stresu pourazowego najbardziej narażeni są ci, którzy przechodzili Covid-19 w szpitalu.

Uszkodzenie nerek
The Washington Post donosi, że dużo pacjentów, którzy przechodzili przez Covid-19, może mieć problem z nerkami. Kiedy koronawirus zaatakował Nowy Jork, pacjentów wymagających dializ było tak wielu, że konieczne było przywiezienie specjalistów z innych stanów.
O sprawie dla portalu Abczdrowie.pl wypowiedziała się prof. dr hab. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Translpantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu:
Rzeczywiście tak jest, że w przebiegu choroby Covid-19 może dochodzić do ostrego uszkodzenia nerek i zdarza się to wcale nie tak rzadko. Ostra niewydolność nerek może dotyczyć do 10% pacjentów, którzy chorują na Covid-19.