Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długoterminowa prognoza pogody. Padać będzie codziennie, pojawią się też burze!

Marek Weckwerth
Arkadiusz Wojtasiewicz
Najpierw bardzo sucho, teraz bardzo mokro - można podsumować jednym zdaniem sytuację pogodową na Kujawach i Pomorzu, i niemal w całym kraju. Przez najbliższy tydzień padać będzie codziennie, acz przelotnie. Pojawią się też burze.

Dotąd bardzo chłodny maj (w naszym regionie chłodniejszy o 3 stopnie Celsjusza niż wieloletnia średnia) już za nami - robi się coraz cieplej. Nawet Zimni Ogrodnicy (12-15 maja) tylko na początku tego tradycyjnie chłodnego okresu okazali się godni swego miana.

W czwartek termometry w regionie wskazały maksymalnie 17 stopni Celsjusza i to pomimo chwilami intensywnych opadów. Dziś słupek rtęci ma się zatrzymać dopiero na 20 kresce. Od soboty do wtorku maksymalna temperatura wahać się będzie od 21 do 23 stopni. Na zmianę będzie padać i zza chmur przebłyskiwać słońce.

Zobacz także: Długoterminowa prognoza pogody. Jasnowidz z Człuchowa o pogodzie lato 2019

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w weekend temperatura już w całym kraju przekroczy 20 stopni i taka tendencja utrzyma się w kolejnych dniach. Jednocześnie instytut wydał dla naszego regionu ostrzeżenie najniższego stopnia o intensywnych opadach i możliwych burzach.

- Taka zmiana aury spowodowana jest tym, że bardzo zimny prąd powietrza znad bieguna północnego i Półwyspu Kolskiego zastąpiony został przez ciepły - znad Morza Czarnego. Wieje z południowego-wschodu - wyjaśnia synoptyk Rafał Maszewski, autor strony internetowej www.pogodawtoruniu.pl.

Mimo że pada, czasem intensywnie, i że wciąż będzie mokro, to ziemia w naszym regionie nie nasyciła się jeszcze - przekonuje Maszewski.

Na razie spadło 15-20 mililitrów wody na każdy metr kwadratowy, zaś średnia majowa wynosi 35 mililitrów. Gdyby spadło 50-60 mililitrów, można by mówić o nasyceniu.

Prognoza pogody na 17 - 19 maja 2019.

Źródło:
TVN

Tym bardziej, że kwiecień był bardzo suchy i cały miniony rok był taki. Ziemia wciąż łaknie wody. Prawda jest taka, że gdyby teraz tydzień - dwa było naprawdę ciepło, cała wilgoć szybko by wyparowała. - Opady na pewno cieszą rolników i ogrodników, bo jest szansa na poprawę zasobów wilgoci w glebie - uważa dr inż. Bogdan Bąk adiunkt Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badawczego w Bydgoszczy Instytutu Technologiczno - Przyrodniczego w Falentach. - Ostatnie opady pobudziły do życia usychające rośliny, a dodatkowe powinny je bardziej wzmocnić.

Przykładowo w czwartek podczas orki na polu w Rybitwach koło Pakości całkiem sucha ziemia pokazała się na głębokości 15 cm - donosi nam jeden z rolników.

Rafał Maszewski ma dobre wieści dla alergików, bo deszcz oczyszcza powietrze z alergenów środowiskowych. Teraz pojawiają się pyłki dębu i zarodniki grzybów pleśniowych (w średnim stężeniu). Powoli rozpoczynają pylenie silnie uczulające trawy, ale stężenie ich pyłków będzie na ogół niskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska