https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długotrwale bezrobotni. Lenie, darmozjady, oszuści czy ofiary systemu kapitalistycznego?

Pracuj.pl, Fot. Archiwum
Wśród długotrwałych bezrobotncyh są i tacy, którzy odwiedzają urzędy pracy nie by znaleźć robotę, ale by mieć darmowego lekarza
Wśród długotrwałych bezrobotncyh są i tacy, którzy odwiedzają urzędy pracy nie by znaleźć robotę, ale by mieć darmowego lekarza
Długotrwale bezrobotni. Osoby, które miesiącami figurują na liście bezrobotnych wywołują wśród Polaków skrajne emocje.

Nic dziwnego - z punktu widzenia wielu pracujących, brak pracy to tylko "przykrywka" dla rzeczywistych powodów rezygnacji z oficjalnego zatrudnienia. Niestety, wśród długotrwale bezrobotnych wciąż nietrudno znaleźć bumelantów.

Długotrwale bezrobotni: bumelanci

Według prof. Janusza Czapińskiego bumelanci to pozornie bezrobotni, czyli osoby, które nie są zainteresowane pracą (nie szukają jej, ie są gotowi jej podjąć) oraz pracują nielegalnie lub w inny sposób osiągają dochód nie mniejszy niż 950 PLN miesięcznie. Pojawia się pytanie: co sprawia, że Polacy decydują się związać z urzędem pracy na stałe? Okazuje się, że duże znaczenie mają czynniki indywidualne.

Czytaj też: Za pierwszą wypłatę pospłacałbym długi - odpowiada trzydziestolatek, który marzy, by wreszcie pójść do pracy!

Polakom brakuje przede wszystkim motywacji do pracy. Przykładem może być tradycyjny typ rodziny, w którym mężczyzna pracuje, a kobieta zajmuje się domem, dziećmi i nie ma ambicji spełnienia zawodowego. Rejestracja w urzędzie daje jej "kilka groszy" na życie, a przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj też i zobacz: Nie miał szansy na dotację z urzędu pracy, więc sprzedaje swoje rękodzieła w szarej strefie (zdjęcia)

Długotrwale bezrobotni... pracują

Największy problem**stanowią jednak ci, którzy zasiłek dla bezrobotnych traktują jako dodatek do pensji wypracowanej w szarej strefie.** Nie mają motywacji do znalezienia oficjalnego zatrudnienia, bo pracując na szaro dostają więcej "na rękę". Ubezpieczenie "załatwia" im z kolei urząd pracy.

Są naprawdę bezrobotni

Pozornie bezrobotni to tylko jedna strona bezrobocia długotrwałego. Pozostaje jeszcze ta smutniejsza prawda o rzeczywistym zagubieniu na rynku pracy. O popadnięciu w faktyczne bezrobocie najczęściej decydują czynniki makrostrukturalne.

Czytaj też: Nie tworzymy tu przedszkola dla dziadków! - usłyszał 59-latek, gdy poprosił w jednej z firm o pracę. Co o tym sądzicie?

Szczególnie dotkliwe mogą okazać się zmiany w strukturze lokalnego rynku pracy wynikające najczęściej z rozwoju technologicznego. Zawody, które niegdyś cieszyły się ogromnym zapotrzebowaniem, po jakimś czasie tracą sens istnienia. Osoby je wykonujące tracą pracę i to na długo. 

WYPOWIEDZCIE SIĘ NA NASZYM FORUM:**Co sądzicie o długotrwałych bezrobotnych? 
** 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sxsx
O czym ty de.lu mówisz? Czy każdy bezrobotny to ktos z patologicznej rodziny? Bo według ciebie tak. Przecież k.wa bezrobotni to nie tylko alkoholicy no ja pierl.e. Weź rusz mózgiem o ile go masz
m
mondra
Boże widzisz i nie grzmisz....jak można tak się wyżywać na bezrobotnych,takich jak piszesz to jest może ułamek procenta. Jak stracisz pracę i zostaniesz bezrobotnym to wtedy pogadamy,chyba ze tak się nie stanie bo masz' plecy" ,a wiedzy niewiele.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska