Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer**
To jeden z trwalszych przejawów działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, które było inicjatorem tej cyklicznej imprezy.
Pierwsze Dni Ziemi Świeckiej, bo tak brzmi pełna nazwa tego wydarzenia, odbyły się w dniach 1-9 czerwca 1974 r. W Dzień Dziecka, o godzinie 12.00 po raz pierwszy z wieży ratusza zabrzmiał hejnał grany przez Antoniego Chudnickiego. Autorką krótkiej kompozycji była Irena Kopaczewska, kierująca sekcją artystyczną w TMZŚ.
To właśnie za sprawą Towarzystwa mieszkańcy zyskali okazję do dobrej zabawy. W zamyśle Henryka Czapiewskiego, prezesa TMZŚ i zarazem głównego pomysłodawcy, święto miało być okazją do prezentacji dorobku poszczególnych sekcji skupionych wokół TMZŚ. Z czasem w organizację miały się włączać inne podmioty działające na terenie powiatu. Każdego dnia imprezy odbywały się pod innym hasłem.
Jednym z ciekawszych wydarzeń, wedle relacji świadków, okazały się obchody 200-lecia Cechu Stolarzy w Nowem oraz wystawa fotograficzna "Piękno i dorobek Ziemi Świeckiej w 30-leciu Polski Ludowej". Wyrazem czasów był też zlot przodowników pracy i nauki. Sporo emocji dostarczyły pojedynki placówek kulturalnych ze Świecia i Tucholi oraz turniej, w którym na przeciwko siebie stanęli pracownicy Ośrodka Przemysłu Meblowego w Nowem i Zakładów Celulozy i Papieru w Świeciu.
Kolejne DZŚ skrócono do pięciu dni. Atrakcją inauguracji był chrzest drukarzy. Okazją do odnowienia tej tradycji było 150-lecie drukarstwa w Świeciu. Jednym z ważniejszych punktów w programie trzecich Dni Ziemi Świeckiej były obchody 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego. Z tej okazji szkole nadano sztandar oraz imię Floriana Ceynowy.
Z kolei podczas wystawy historycznej po raz pierwszy tak obszernie swoje cenne zbiory zaprezentował Jan Kamiński, znany pasjonat historii regionu.
Czytaj e-wydanie »