https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dni Świecia obchodzimy już od 40 lat

oprac. (bart)
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer
Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer
Jedną z atrakcji, celebrowanego po raz pierwszy w 1974 r. święta miasta, była prezentacja hejnału autorstwa Ireny Kopaczewskiej.

Zgłoś nauczyciela do plebiscytu "Belfer Roku 2014". Główną nagrodą dla nauczycieli jest wycieczka do Paryża. Zobacz więcej na Pomorska.pl/Belfer**

To jeden z trwalszych przejawów działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, które było inicjatorem tej cyklicznej imprezy.

Pierwsze Dni Ziemi Świeckiej, bo tak brzmi pełna nazwa tego wydarzenia, odbyły się w dniach 1-9 czerwca 1974 r. W Dzień Dziecka, o godzinie 12.00 po raz pierwszy z wieży ratusza zabrzmiał hejnał grany przez Antoniego Chudnickiego. Autorką krótkiej kompozycji była Irena Kopaczewska, kierująca sekcją artystyczną w TMZŚ.

To właśnie za sprawą Towarzystwa mieszkańcy zyskali okazję do dobrej zabawy. W zamyśle Henryka Czapiewskiego, prezesa TMZŚ i zarazem głównego pomysłodawcy, święto miało być okazją do prezentacji dorobku poszczególnych sekcji skupionych wokół TMZŚ. Z czasem w organizację miały się włączać inne podmioty działające na terenie powiatu. Każdego dnia imprezy odbywały się pod innym hasłem.

Jednym z ciekawszych wydarzeń, wedle relacji świadków, okazały się obchody 200-lecia Cechu Stolarzy w Nowem oraz wystawa fotograficzna "Piękno i dorobek Ziemi Świeckiej w 30-leciu Polski Ludowej". Wyrazem czasów był też zlot przodowników pracy i nauki. Sporo emocji dostarczyły pojedynki placówek kulturalnych ze Świecia i Tucholi oraz turniej, w którym na przeciwko siebie stanęli pracownicy Ośrodka Przemysłu Meblowego w Nowem i Zakładów Celulozy i Papieru w Świeciu.

Kolejne DZŚ skrócono do pięciu dni. Atrakcją inauguracji był chrzest drukarzy. Okazją do odnowienia tej tradycji było 150-lecie drukarstwa w Świeciu. Jednym z ważniejszych punktów w programie trzecich Dni Ziemi Świeckiej były obchody 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego. Z tej okazji szkole nadano sztandar oraz imię Floriana Ceynowy.

Z kolei podczas wystawy historycznej po raz pierwszy tak obszernie swoje cenne zbiory zaprezentował Jan Kamiński, znany pasjonat historii regionu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska