Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni wolne od pracy 2011, jak np. 1 listopada. Zawsze towarzyszy im nagły wzrost L-4

Rozmawiała Agnieszka Domka-Rybka [email protected] Tel. 52 326 31 86 Fot. SXC
Dlaczego częściej chorujemy w okolicach dni wolnych od pracy?
Dlaczego częściej chorujemy w okolicach dni wolnych od pracy?
Dni wolne od pracy 2011. - Wydłużone weekendy, ferie zimowe i wakacje letnie to okresy, które sprzyjają większej liczbie zwolnień - rozmowa z Aliną Szałkowską, rzecznikiem bydgoskiego ZUS.

- Czy w tygodniu z dniem wolnym, jak np. Dzień Wszystkich Świętych, gdy przed świątecznym wtorkiem jest poniedziałek, rośnie liczba zwolnień lekarskich? - Dni wolne od pracy, wydłużone weekendy, ferie zimowe i wakacje letnie to okresy, które sprzyjają większej liczbie zwolnień. Nie oznacza to, że każde z nich jest nieuzasadnione. Mamy jesień, to okres zwiększonej zachorowalności na grypę czy przeziębienia.

- Czyli takie zwolnienia nie są od razu na cenzurowanym? - Każde zwolnienie lekarskie, które wpływa do ZUS, może podlegać kontroli. Obok tych losowo wybranych, sprawdzamy zwolnienia, które budzą nasze wątpliwości, choćby te długoterminowe, gdy liczba dni niezdolności jest niewspółmierna do rodzaju schorzenia, krótkoterminowe wystawiane często tej samej osobie przez różnych lekarzy, czy wystawione po wcześniejszym skróceniu okresu przebywania na chorobowym.

Czytaj też: Lewe zwolnienie lekarskie. Pracowników z kujawsko-pomorskiego dopadł wirus L-4 - alarmują przedsiębiorcy

- Jak przebiegają kontrole? - Prowadzą je lekarze orzecznicy ZUS. Wcześniej wysyłamy do ubezpieczonego wezwanie, w którym podany jest termin i miejsce badania. Jeżeli po badaniu lekarz orzecznik określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy, wystawia nowe zaświadczenie lekarskie (ZLA/K) skracające okres przebywania na zwolnieniu. Od następnego dnia ubezpieczony traci prawo do zasiłku i powinien wrócić do pracy. Drugi rodzaj kontroli prowadzą jednostki ZUS i pracodawcy zgłaszające do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób.

Jej celem jest ustalenie, czy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim chory nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Upoważniona osoba kontroluje chorego w miejscu zamieszkania lub pobytu, a także w miejscu zatrudnienia. W razie stwierdzenia nieprawidłowości sporządza protokół, który przedkłada kontrolowanemu w celu wniesienia uwag. Chory, który pracował w trakcie zwolnienia lub nieprawidłowo je wykorzystywał, traci prawo do zasiłku za cały okres zwolnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska