Moda na regionalia
- My, bibliotekarze rypińscy bardzo skwapliwie prowadzimy regionalia, dotyczące nie tylko ziemi dobrzyńskiej i Rypina, ale także całego regionu. Początkowo wahaliśmy się z wystawieniem tego na wystawie, z tego względu, że nie jest to księgozbiór pełen - mówiła na początku spotkania dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie Hanna Buchalska. - Gdy tylko pojawiły się biblioteki ogólnodostępne, starano się w tych miejscach gromadzić materiały, dotyczące konkretnego miasta i regionu. Nie było to łatwe, ponieważ nie było to tak rozpowszechnione, jak w chwili obecnej. Teraz jest wręcz moda na zainteresowanie regionaliami. Wydają instytucje, placówki kultury, gminy i to jest coś wspaniałego - informowała dyrektor Buchalska.
Podkreślała jednocześnie, że jest to zasługą regionalnych historiografów: Mirosław Krajewskiego, Piotra Gałkowskiego, Iwony Zielińskiej i innych.
O nas i dla nas
W ciągu ponad dwudziestu lat, rypińska książnica zgromadziła ponad 100 regionalnych tytułów, poczynając od publikacji zwartych, poprzez periodyki. Gromadzi także wszelkie drobne dokumenty życia społecznego, czyli ulotki, katalogi, informatory i broszury. Na wystawie obejrzeć możemy takie tytuły jak: "Dorosłe dzieciństwo", "Rocznik Dobrzyński", "Stulcie cukrowni Ostrowite", "Ks. Prałat Czesław Chojecki", "Szkice rypińskie", "Ziemia Dobrzyńska", "Zapiski Kujawsko-Dobrzyńskie", "Dobrzyński słownik biograficzny" i wiele innych. Nie zabrakło także najświeższych wydań: "A weno wejta! Ilustrowany słownik gwary dobrzyńskiej" i albumu wydanego z okazji 80-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Rypinie.
Spotkanie z Bryllem
Rypińskie Dni Książki i Literatury zakończą się w poniedziałek. Odbędzie się wówczas finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Rypiński Album Poetycki". Wyjątkowym gościem finału będzie poeta Ernest Bryll. Początek spotkania o godzinie 17.00.