Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do dzisiaj muszą dostarczyć dokumenty do szkoły, w której będą się uczyć od września

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W poniedziałek szkoły ogłosiły wstępne wyniki drugiej tury rekrutacji. Na zdjęciu: Milena Łukaszewska wiesza listy kandydatów w Zespole szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy
W poniedziałek szkoły ogłosiły wstępne wyniki drugiej tury rekrutacji. Na zdjęciu: Milena Łukaszewska wiesza listy kandydatów w Zespole szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Do środy, do godziny 15 uczniowie, którzy dostali się do szkół w drugim naborze, muszą potwierdzić wolę nauki. W poniedziałek poznali wyniki rekrutacji.

- W pierwszej turze zabrakło mi dwóch punktów, tym razem jednak zakwalifikowałam się do szkoły - mówi Julia Marczewska, która dostała się do klasy o profilu społeczno-prawnym w I LO im. Ziemi Kujawskiego we Włocławku. - Zależało mi na tym, by się dostać do LZK, bo wcześniej byłam gimnazjalistką w tej szkole.

Nie wszyscy się dostali
W poniedziałek szkoły średnie i branżowe w regionie ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w II turze naboru.

- Mieliśmy zaledwie kilka ostatnich miejsc - mówi Małgorzata Bisaga, dyrektor I LO we Włocławku. - Na przykład, do klasy matematyczno-fizycznej po podstawówce były tylko dwa miejsca. Do klasy o biologiczno-chemicznej po gimnazjum - zaledwie cztery. Niestety, nie wszyscy, którzy chcieliby się u nas uczyć znaleźli się na liście.

ZOBACZ TAKŻE:Wyniki drugiej tury naboru do szkół. Dla tych uczniów dopiero na dobre zaczną się wakacje

W IX LO w Toruniu, zamiast początkowo planowanych 5 klas, będzie 8 – po 4 dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Trzy dodatkowe klasy uruchomione zostały w naborze uzupełniającym. W „dziewiątce” zostały jeszcze pojedyncze miejsca, najwięcej w klasie o profilu ogólnym z językiem hiszpańskim, którą przygotowano dla absolwentów gimnazjów. Piotr Drążkowski, dyrektor szkoły, zaznacza, że w naborze uzupełniającym kandydatów było mniej więcej tyle, co wolnych miejsc. Jednak nie wszyscy z nich zostali przyjęci. - Chcemy trzymać określony poziom i dążymy także do tego, żeby go podnieść – zaznacza Piotr Drążkowski.

Po drugim naborze w szkołach średnich prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Sępólnie niewiele się zmieniło. Z 91 wolnych miejsc po pierwszej rekrutacji nadal znajdzie się miejsce dla 81 chętnych: 38 w liceach, 40 w „branżowkach” i tylko 3 w technikum. Te niewielkie zmiany wynikają głównie z tego, że nie przybyło kandydatów, a wręcz przeciwnie - kilkoro przeniosło się do innych szkół.

Do LO im. Janusza Korczaka w Więcborku w pierwszej turze zakwalifikowało się 96 osób. O wolne miejsca mogło się jeszcze ubiegać 24 chętnych, ale tylko jedna osoba złożyła podanie. - Są więc jeszcze wolne miejsca, głównie dla absolwentów gimnazjum. Większych zmian spodziewamy się pod koniec miesiąca - mówi Anna Skiba, dyrektorka szkoły.

W Inowrocławiu po pierwszym etapie rekrutacji było 214 wolnych miejsc. W drugim etapie zakwalifikowano 91 osób. Zostało więc jeszcze 138 miejsc. W samym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 „mechanik” jest ich 45.

„Branżówki” wciąż czekają
W drugiej turze rekrutacji, podobnie jak w pierwszej, młodzież nie garnęła się do „branżówek”. - Możemy jeszcze przyjąć chętnych po gimnazjum do szkoły branżowej w zawodzie mechatronik – informuje Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy. - Mamy też pojedyncze miejsca w technikum dla absolwentów gimnazjum. Są to klasy w zawodzie: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego i technik mechanik. Jeśli chodzi natomiast o uczniów po SP, możemy im zaproponować również szkołę branżową w zawodzie mechatronik lub też klasę w technikum o profilu technik transportu kolejowego. Mamy również kilka wolnych miejsc w klasach mistrzostwa sportowego o profilach: piłka nożna oraz koszykówka. To oferta wyłącznie dla kandydatów po SP.

- W technikum mamy już tylko pojedyncze wolne miejsca - mówi Adam Szewczuk, dyrektor ZS Technicznych w Grudziądzu.- Dla absolwentów gimnazjów zostały miejsca w klasach: mechatronik - 4 analityk - 5 i elektronik - 5 miejsc. W technikum dla absolwentów SP jest tylko pięć wolnych miejsc w „mechatroniku”.

W szkołach w powiecie golubsko-dobrzyńskim jest wolnych 127 miejsc dla absolwentów SP i gimnazjów. Najwięcej w „branżówkach”. 70 miejsc ma ZS nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, a 32 w ZS w Kowalewie Pomorskim. W LO w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu zostało 25 miejsc.

Ostateczne listy w piątek
- Nabór wypadł bardzo dobrze. Szkoły zostały przygotowane do większej liczby uczniów – mówi Małgorzata Piaskowska, kierownik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu.

– Mimo podwójnego rocznika nie było zagrożenia, że nie przyjmiemy ucznia z odpowiednio wysokim wynikiem – tłumaczy Sławomir Pawłowski, dyrektor ZS nr 1 w Rypinie.

Stanisław Czajkowski z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Brodnicy informuje, że wolne miejsca są w I LO, w ZS w Jabłonowie Pomorskim, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy

Ostateczne wyniki naboru zostaną ogłoszone 16 sierpnia.

Współpraca: Joanna Maciejewska, Aleksandra Pasis, Tomasz Błaszkiewicz, Dominik Fijałkowski, Wojciech Alabrudziński, Sandra Szymańska, Karolina Rokitnicka, Karina Knorps-Tuszyńska

Flash Info - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska