- Prowadzę firmę w Bydgoszczy. Proszę o informację, w jakim terminie pracownik powinien dostarczyć do mnie zwolnienie lekarskie, aby nie poniósł konsekwencji finansowych?
- Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty otrzymania.
Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. Jako datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego, przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza chyba, że ubezpieczony udowodni, że otrzymał zaświadczenie w terminie późniejszym.
W sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie zostało dostarczone po terminie 7 dni od jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25 proc. za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia do pracodawcy. Obniżenia nie stosuje się, jeżeli niedostarczenie zwolnienia w terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego oraz w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy. Powyższe zasady obniżenia wypłaty świadczenia stosuje się także do zasiłku opiekuńczego.
