Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do niedźwiedzia z "Potopu" dojdziemy po falach czyli podglądamy prace przy renowacji zabytkowej mozaiki

Hanka Sowińska [email protected] 52 326 31 33
Nie od razu wokół fontanny ułożono efektowną mozaikę  z  czterokolorowej kostki. Mozaika przetrwała do lat 50.  XX w. W wyniku niestarannie prowadzonych prac ziemnych wokół misy uległa częściowemu zniszczeniu.
Nie od razu wokół fontanny ułożono efektowną mozaikę z czterokolorowej kostki. Mozaika przetrwała do lat 50. XX w. W wyniku niestarannie prowadzonych prac ziemnych wokół misy uległa częściowemu zniszczeniu. Fot. www.potop.bydgoszcz.pl
Forma pozostaje ta sama, tylko materiał "odmłodniał". Inaczej nie było można odnowić zabytkowej mozaiki w parku Kazimierza Wielkiego, sąsiadującej z misą fontanny. .

pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Nie od razu wokół fontanny ułożono efektowną mozaikę  z  czterokolorowej kostki. Mozaika przetrwała do lat 50.  XX w. W wyniku niestarannie prowadzonych
Nie od razu wokół fontanny ułożono efektowną mozaikę z czterokolorowej kostki. Mozaika przetrwała do lat 50. XX w. W wyniku niestarannie prowadzonych prac ziemnych wokół misy uległa częściowemu zniszczeniu. Fot. www.potop.bydgoszcz.pl

Nie od razu wokół fontanny ułożono efektowną mozaikę z czterokolorowej kostki. Mozaika przetrwała do lat 50. XX w. W wyniku niestarannie prowadzonych prac ziemnych wokół misy uległa częściowemu zniszczeniu.
(fot. Fot. www.potop.bydgoszcz.pl)

Na początku maja bydgoszczanie (i turyści) będą mogli podziwiać efekty prac prowadzonych przy najsłynniejszej miejskiej fontannie. Czyli przy zniszczonym przez Niemców w 1943 r. "Potopie" autorstwa Ferdinanda Lepcke. Gotowy jest już pierwszy element rzeźby - niedźwiedzica unosząca w pysku niedźwiadka. Po renowacji jest już misa, w której w przyszłości staną następne elementy odtwarzanej rzeźby.

Zajrzeliśmy za prowizoryczny płot okalający wodotrysk. Widok robotników układających kostkę w miejscu, w którym znajdowała się licząca prawie wiek mozaika, wywołał pytanie: - Co z zabytkową mozaiką, którą pamięta jeszcze wielu bydgoszczan?

- Po zdjęciu asfaltu okazało się, że od strony południowej w ogóle nie ma kostki, a w pozostałej części jest ona w kiepskim stanie. Zdecydowaliśmy się na jej przełożenie. Chcieliśmy również wyrównać podłoże. Nie mogliśmy zgodzić się, aby przy renowacji fontanny i jej otoczenia pozostały zapadliska terenu i miejsca, w których mogłaby gromadzić się woda - wyjaśnia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy.

Zanim zdjęto kostkę wykonano szablony. Aby wiernie zrekonstruować mozaikę sięgnięto również do archiwalnej dokumentacji.

- Mozaika w postaci kręgów i fal ułożona była z kamieni w czterech kolorach - szarym, czarnym, biało-żółtym i czerwonym. W najgorszym stanie były kamienie w odcieniu biało-żółtawym. Udało się sprowadzić materiał zbliżony kolorystycznie do oryginału. Dla wzmocnienia podłożona kostka będzie wypełniona fugą wykonaną na bazie żywicy epidianowej - mówi Marcysiak.

To, co niebawem będą mogli podziwiać bydgoszczanie i turyści, będzie wierną repliką. Tak zapewnia miejski konserwator zabytków.

Przypomnijmy. Fontanna "Potop" - dzieło życia niemieckiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke - została odsłonięta 23 lipca 1904 r. w ówczesnym Parku Regencyjnym. Rzeźba przedstawiająca sceny z bibiblijnego potopu stała się symbolem międzywojennej Bydgoszczy. Postacie z wodotrysku, wykonane z brązu, "poszły na armaty" w 1943 r.

Od kilku lat staraniem Bydgoskiego Stowarzyszenia Odbudowy Fontanny Potop trwa rekonstrukcja rzeźby. Na razie udało się odtworzyć jeden z elementów - niedźwiedzicę z niedźwiadkiem.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska