- Stało się już tradycją, że młodzi pianiści z Europy i całego świata pojawiają się w maju w Szafarni, aby szukać inspiracji w tych samych zakątkach ziemi dobrzyńskiej, które wpłynęły na wrażliwość muzyczną Fryderyka Chopina - mówi Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.
Idea szafarskich konkursów pianistycznych narodziła się w 1992 roku, kiedy odbył się pierwszy konkurs o zasięgu krajowym, kolejne miały już charakter międzynarodowy. Dla wielu młodych pianistów były one pierwszym krokiem do muzycznej kariery (np. dla ubiegłorocznego laureata Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - Pawła Wakarecego).
Powiat golubsko-dobrzyński otwiera się na turystów
W szafarskiej imprezie biorą udział dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat, prezentując się w czterech kategoriach wiekowych. W skład jury wchodzą wybitni pianiści i pedagodzy z Polski i z zagranicy.
O rosnącej renomie i popularności konkursu świadczy bardzo duża ilość zgłoszeń. Do udziału w tegorocznej imprezie zakwalifikowało się 70 uczestników z takich krajów jak: Chiny, Korea, Argentyna, Szwecja, USA, Włochy, Estonia, Ukraina, Rumunia, Białoruś, Serbia, Rosja, Azerbejdżan, Bułgaria, Palestyna, Litwa i oczywiście Polska. Główna nagroda to 1000 euro. Na zwycięzców czeka również szereg nagród specjalnych, w tym możliwość występu w takich miejscach jak Pampeluna i Budapeszt.
Uroczysta inauguracja konkursu - recital fortepianowy włoskiego pianisty Alberto Nose odbędzie się dziś o godzinie 18 w Dworze Artusa w Toruniu. Pierwsze konkursowe przesłuchania w piątek od 12 - już w Szafarni. Koncert laureatów - w niedzielę o godz. 17. Na wszystkie występy jest wstęp wolny.
Więcej informacji znajdziecie na stronie głównego organizatora - www.szafarnia.art.pl.
Czytaj e-wydanie »