W niedzielę, 25 maja, w malowniczej scenerii plenerowej sceny Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni odbył się Koncert Laureatów, kończący jubileuszową, 32. edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży.
Z Australii do Szafarni
- To było ogromne przedsięwzięcie logistyczne, bo przecież mieliśmy gości z całego świata Niektórzy zainteresowani pytali, czy w Szafarni jest lotnisko śmieje się Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. - Cieszę się jednak, że po raz kolejny potwierdziło się jak silna „marką” jest Chopin na świecie, z czego Polacy nie zawsze zdają sobie sprawę.
Wydarzenie, które tradycyjnie zgromadziło tłumy słuchaczy okazało się ogromnym tryumfem młodych pianistów z Azji oraz o azjatyckich korzeniach, którzy zdobyli większość regulaminowych nagród.
Nagrody, nagrody
Podczas koncertu wystąpili laureaci wyłonieni przez międzynarodowe jury, w którego skład weszli wybitni pianiści i pedagodzy: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska) jako przewodnicząca, prof. Maria Murawska (Polska), prof. Wojciech Świtała (Polska), prof. Ingolf Wunder (Austria/Szwajcaria) oraz prof. Dina Yoffe (Łotwa).
W najmłodszej, I grupie wiekowej, pierwszą nagrodę zdobył Joseph Yourong Cai reprezentujący USA i Hongkong. Drugie miejsce przypadło Ethanowi Wangowi z Kanady, a trzecie Kaiowi Zavislakowi ze Stanów Zjednoczonych. Czwartą nagrodę odebrała Matylda Kukla z Polski, piątą Qianyu Wang z Chin, a szóstą Stephanie Yueyou Liu z Kanady. Jury przyznało również wyróżnienia Claire Hui i Harveyowi Wu (oboje z Kanady), Lincy Li (USA) oraz Mayi Liu (Kanada).
W grupie II, obejmującej pianistów w wieku 11–13 lat, jurorzy najwyżej ocenili występ Akari Bastiaens z Belgii, która otrzymała I nagrodę. II miejsce zajął Guillaume Bénoliel z Francji, a III przypadło Howlowi Maciuce z USA. Wyróżnienia trafiły do Charlotte Florence Deng z Kanady, Jubeia Lyu z Chin, Mikołaja Brzostowicza z Polski oraz Caitlin Au z Australii.

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski
Najstarsi uczestnicy – w III grupie wiekowej – zademonstrowali ogromną dojrzałość artystyczną. Pierwszą nagrodę otrzymała Linda Yuan z Niemiec. Jury zdecydowało nie przyznawać drugiej nagrody, natomiast trzecią – ex aequo – przyznano dwóm reprezentantom Polski: Miłoszowi Grzywińskiemu i Tomaszowi Zubowiczowi. Wyróżnienia w tej grupie zdobyli Ziyu Li z Chin, Evelina Kłeczek z USA, Danita Zhang z Kanady oraz Zuzanna Wojdak z Polski.
Tegoroczna edycja obfitowała także w nagrody specjalne. Linda Yuan i Akari Bastiaens otrzymały zaproszenie na koncert w ramach prestiżowego festiwalu Young Virtuosi w Lublanie. Joseph Yourong Cai został uhonorowany Nagrodą Wójta Gminy Radomin. Miłosz Grzywiński wystąpi z recitalem w Holandii dzięki Fundacji Chopin Stichting, a razem z Tomaszem Zubowiczem, Matyldą Kuklą, Mikołajem Brzostowiczem, Zuzanną Wojdak i Józefem Wesołowskim zaprezentują się w recitalach w Żelazowej Woli, w tym w cyklu „Kwadranse Muzyczne” organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Trójka najlepszych polskich pianistów – Kukla, Grzywiński i Zubowicz – wystąpi również w Szafarni w ramach koncertu Fundacji Chopin w Ogrodzie Sztuk. Miłosz Grzywiński odebrał także Nagrodę Konsula RP w Nawarze, kraju Basków i La Rioja oraz został zaproszony, podobnie jak Józef Zubowicz, do udziału w kursie pianistycznym Kawai Piano Academy.
Otwarte drzwi do „”dużego” Konkursu Chopinowskiego
- Za każdym razem, kiedy jestem tutaj, ogarnia mnie wzruszenie, że tak wiele małych dzieci garnie się do tej muzyki – mówi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. - Przybycie do tej małej miejscowości z Singapuru i Australii wymagało naprawdę dużego wysiłku Widać zaczątek przyszłych pianistów, którzy poświęcą swoje życie Chopinowski i kiedyś wystartują na „dużym” Konkursie Chopinowskim
Szafarnia to nie tylko miejsce wyjątkowych muzycznych spotkań, ale także punkt wyjścia do najważniejszych "dorosłych" konkursów. Do grona laureatów Konkursu należą m.in.: Paweł Wakarecy, Jacek Kortus, Natalia Sawościanik, Kamil Pacholec i Eva Gevorgyan.