MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do tych szpitali województwa kujawsko-pomorskiego trafią dodatkowe pieniądze. Znamy szczegóły

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Dodatkowe środki w wys. 850 tys. zł trafią do szpitali w Żninie, Mogilnie oraz Inowrocławiu.
Dodatkowe środki w wys. 850 tys. zł trafią do szpitali w Żninie, Mogilnie oraz Inowrocławiu. Nadesłane
Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim otrzymają dodatkowe pieniądze. Po raz pierwszy nowe środki pojawią się już w rozliczeniu za wrzesień 2022. Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Od 1 kwietnia wyceny świadczeń w placówkach opieki zdrowotnej wzrosły o 4,5 proc. Jak przypomina Barbara Nawrocka, rzeczniczka K-P OW NFZ w Bydgoszczy, pod uwagę brane były m.in. wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach funkcjonowania podmiotów leczniczych. K-P OW NFZ przekazał z tego tytułu placówkom ponad 104 mln zł. W skali kraju kwota ta wyniosła 6,5 mld zł. Oprócz tego do placówek medycznych trafiło dodatkowo 2,5 mld zł na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem placówek. Dla Kujaw i Pomorza był to koszt ponad 535 mln zł.

We wtorek, 4 października, odbył się briefing Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. Tematem były dodatkowe środki dla szpitali województwa kujawsko-pomorskiego.

Kujawsko-Pomorskie. Przychody szpitali wzrosną?

Zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, środki na podniesienie wynagrodzeń minimalnych zostały ujęte w wycenie świadczeń medycznych, a nie - jak do tej pory - w odrębnym strumieniu środków, niezależnym od wykonania świadczeń dla pacjentów.

- Taki sposób dystrybucji środków postulowało wiele środowisk, m.in. organizacje pracodawców, przedstawiciele szpitali powiatowych, samorządowcy. Skala wzrostu kontraktów może się różnić pomiędzy poszczególnymi szpitalami, ponieważ zależy ona od rodzaju i liczby wykonanych świadczeń - tłumaczy Barbara Nawrocka. - Dlatego w okresie przejściowym, po zastąpieniu modelu przekazywania środków podwyżkowych przez niezależny strumień finansowania na model wyższej wyceny świadczeń, do szpitali powiatowych przekazano dodatkowe środki.

Wprowadzony został także dodatkowy wskaźnik korygujący (2 proc.), wskutek czego przychody szpitali mają wzrosnąć do końca roku o ok. 115 mln zł w skali kraju. Jak dodaje Barbara Nawrocka, rozwiązanie to jest dedykowane placówkom I i II poziomu PSZ, czyli głównie szpitalom powiatowym.

Kujawsko-Pomorskie. Ponad 850 tys. zł dla szpitali

Dla szpitali PSZ, u których wzrost wartości kontraktów netto po ostatnim zasileniu podwyżkowym nie przekroczył 16 proc., Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował na polecenie MZ mechanizm finansowy, dzięki któremu szpitale te otrzymają dodatkowe środki, pozwalające na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem na II półrocze br. W naszym województwie są to trzy placówki: Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie, Szpital Wielospecjalistyczny w Inowrocławiu oraz SPZOZ w Mogilnie, które jeszcze w tym roku otrzymają łącznie ponad 850 tys. zł.

Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r. Po raz pierwszy nowe pieniądze pojawią się w rozliczeniu za wrzesień 2022. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji, opracują plan działania, na podstawie którego placówki te będą mogły bilansować się w przyszłości. Mapa drogowa, opracowana w porozumieniu z organami założycielskimi oraz K-P OW NFZ, ma zapobiec pogarszaniu się kondycji finansowej szpitali. Powinna ona uwzględniać analizę ekonomiczną, organizacyjną i kadrową szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska