MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla odbiorców błękitnego paliwa. Gaz na krótko potanieje

Lern
fot. sxc.hu
- Kiedy skończą się ciągłe podwyżki za gaz? - pyta Jerzy Wajsgerber, który ogrzewa tym paliwem dom. Dostawca zapowiada obniżkę cen.

Kilka lat temu panowała ekologiczna moda na ogrzewanie domów gazem.

- Wiele osób decydowało się na montaż instalacji również z powodu niższych kosztów - wspomina Jerzy Wajsgerber, właściciel domu jednorodzinnego. - Początkowo inwestycja wydawała się opłacalna, ale z roku na rok dostawca gazu zaczął podnosić ceny. Dodatkowo wprowadził różne opłaty dodatkowe, nie mające związku ze zużyciem gazu: opłata stała, przesyłowa, abonamentowa. Próbowałem dowiedzieć się w grudziądzkiej gazowni za co ja właściwie płacę. Ale nie potrafiono mi odpowiedzieć.
Paliwo do grudziądzkich domów dostarcza Pomorski Oddział Obrotu Gazem Polskiego Górnictwa Nafotwego i Gazownictwa.

- Sprzedaż gazu to nie to samo, co np. sprzedaż paliwa czy oleju napędowego. Dostawa gazu to usługa szczególnego rodzaju polegająca na zapewnieniu możliwości odbioru gazu w każdym czasie - wyjaśnia zawiłości opłat Izabela Dyguła, rzecznik pomorskiego PGNiG. - Gaz dostarczany jest skomplikowanym systemem gazociągów w sposób ciągły, nieprzerwany i bezpieczny. Musimy być zawsze w pełnej gotowości, bo to przecież klient decyduje, kiedy skorzysta z gazu.

I jak argumentuje rzeczniczka PGNiG, za taką gotowość trzeba płacić dodatkowo.
- Cena usługi obejmuje cztery elementy. Opłata za faktycznie zużyty gaz ziemny, uzależniona od wskazań gazomierza, opłata abonamentowa za odczytywanie gazomierzy, wystawianie faktur, kontrola układów pomiarowych - wymienia Izabela Dyguła. - Stawka sieciowa stała, która obejmuje m. in koszty eksploatacji przyłączy, rozbudowy gazociągów, budowy i eksploatacji układów pomiarowych. I stawka sieciowa zmienna - pokrywa koszty związane z zabezpieczeniem dostarczenia zamówionego gazu do miejsca odbioru, utrzymania parametrów jakościowych i technologicznych.

Na pocieszenie Izabela Dyguła zapewnia, że od Nowego Roku do końca marca cena za gaz obniży się średnio o 3,23 proc. Nie zmienią się natomiast stawki opłat sieciowych oraz stawki opłat abonamentowych. Bez zmian pozostaną również ceny gazu ziemnego propan - butan- powietrze i propan- butan- rozprężony. Obniżka to wynik rabatu spółki Gazprom Export.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska