MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ceny za gaz i prąd od lipca 2024 - tak wzrosną rachunki! Te osoby dostaną zniżki

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Projekt ustawy o bonie energetycznym przewiduje również maksymalną cenę za energię w okresie lipiec-grudzień 2024 na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych.
Projekt ustawy o bonie energetycznym przewiduje również maksymalną cenę za energię w okresie lipiec-grudzień 2024 na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych. Ewa Drzazga
Od lipca zapłacimy więcej za prąd i gaz. Rachunki za energię wzrosną o prawie 30 proc., a za błękitne paliwo o ok. 15 procent. Osoby o niższych dochodach mogą liczyć na bony energetyczne. Czytaj więcej.

Spis treści

Rządowe dopłaty spowodowały, że Polacy nie odczuli podwyżek cen energii w 2023 roku.

Do końca czerwca 2024 płacimy po staremu, a później?

W styczniu 2024 roku weszła w życie ustawa przedłużająca zamrożenie cen energii. Według jej zapisów do końca czerwca 2024 roku maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych, do określonych limitów rocznego zużycia, wynosi 412 złotych za megawatogodzinę.

  • I tak: w przypadku gospodarstw domowych jest to dziś 1500 kWh,
  • dla osób z niepełnosprawnością - 1800 kWh,
  • rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny - 2000 kWh.
  • Po przekroczeniu tych limitów stawka wynosi 693 zł za 1 MWh/0.69 zł za 1 kWh.

Do czerwca ceny nie zmienią się, to 0,41 zł netto/kWh, a gospodarstwa, które przekroczą limit płacą tak zwaną cenę maksymalną, czyli nie więcej niż 0,69 zł/kWh.

Zaś od lipca wszystkich obowiązywać ma cena zatwierdzona przez prezesa URE, tzn. ok. 0,74 zł netto/kWh netto w zależności od tego, z usług którego sprzedawcy korzystamy.

Ustawa ma zrekompensować podwyżki - jak?

Tymczasem rząd zaprezentował projekt ustawy o bonie energetycznym, który ma zrekompensować gospodarstwom domowym podwyżkę cen energii elektrycznej i również gazu. Szczegóły dotyczące bonu energetycznego czytaj w poniższej galerii.

Przypomnijmy, że zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wysokość rachunków za gaz dla odbiorców ma wzrosnąć w okresie od 1 lipca do 31 grudnia - o ok. 15 proc. w porównaniu do ceny płaconej w pierwszym półroczu 2024 (klienci PGNiG otrzymali listy z informacją o tej podwyżce).

Zgodnie z danymi tego resortu, po wprowadzeniu ustawy, od 1 lipca rachunki za prąd mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. dla odbiorców taryfowanych. Wzrost ma być zrównoważony przez obniżkę cen w taryfach.

Maksymalna cena za energię elektryczną - ile?

Według Onet.pl, projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej oraz sektora MŚP.

Zwolnienie z opłaty mocowej - ile to mniej z rachunku?
Najważniejszą z poprawek Senatu, popartą przez niższą izbę parlamentu, jest czasowe (od 1 lipca do 31 grudnia br.) zwolnienie gospodarstw domowych z tzw. opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną.

Opłata mocowa wynosi dla gospodarstw od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie netto w zależności od zużycia energii elektrycznej, zatem na całe drugie półrocze spadek rachunków miałby wynieść od 15,96 do 89,4 zł.

  • Jednak to zaledwie kilkanaście złotych wartości naszego rachunku i nie powstrzyma wzrostu opłat za samą energię i za jej przesył.

Bony energetyczne. Kto je dostanie?

Z kolei bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł w wieloosobowym. W ten sposób wsparcie otrzymają ci, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię elektryczną.

To jednorazowe świadczenie pieniężne ma trafić do ok. 3,5 mln rodzin o niższych dochodach.

Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca przedsiębiorców wskazuje na potencjalne nierówne traktowanie konsumentów, którzy są stronami umów sprzedaży energii elektrycznej.

"Gospodarstwa domowe lepiej chronione"

- Od sierpnia 2024 roku konsumenci będą mieli możliwość zawarcia umowy sprzedaży energii z tzw. ceną dynamiczną, która oznacza, że będą ponosili w całości ryzyko rynkowe zmiany ceny sprzedaży energii elektrycznej. W tym samym czasie na rynku funkcjonowaliby również konsumenci z tej samej grupy odbiorców (gospodarstwa domowe), którzy objęci byliby ochroną w formie cen maksymalnych - argumentują w Lewiatanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska