Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość: drogowcy wrócą na drogę wojewódzką nr 548 Stolno-Wąbrzeźno

Monika Smól
Monika Smól
W ZDW Bydgoszczy ruszył przetarg na dokończenie prac budowlanych przy modernizacji DW548 ze Stolna do Wąbrzeźna
W ZDW Bydgoszczy ruszył przetarg na dokończenie prac budowlanych przy modernizacji DW548 ze Stolna do Wąbrzeźna M. Skonieczka/K. Knorps
W Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy ogłosili przetarg na dokończenie prac budowlanych przy modernizacji drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna. - W ramach rozbudowy zbudowane zostaną ciągi pieszo-rowerowe, skrzyżowania z ruchem okrężnym, miejsca do kontroli pojazdów ciężarowych - wymienia Michał Sitarek, rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy.

W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Wzdłuż niej powstanie pobocze. Trasa już omija miejscowość Kamlarki w gminie Lisewo od strony północnej i wyprofilowano zakręty.

- Nowy wykonawca na całej trasie zbuduje siedem skrzyżowań z ruchem okrężnym - informuje Michał Sitarek. -Powstaną na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 548 z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Krusin, Lisewo w gminie Lisewo, Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice - wszystkie miejscowości w gminie Płużnica oraz Trzcianek w gminie Ryńsk. W Cepnie w gminie Stolno wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. Dzięki wsparciu samorządów lokalnych na całym zmodernizowanym odcinku powstaną bezpieczne, oddzielone od jezdni ciągi pieszo-rowerowe. Droga zostanie wyposażona w zatoki autobusowe, odcinki kanalizacji deszczowej oraz stację meteorologiczną z tablicą zmiennej treści. Część chodników i przyległych przejść zyska oświetlenie, a wzdłuż drogi wykonane zostaną nowe nasadzenia drzew i krzewów. Trasa zostanie czytelnie oznakowana.

W ZDW w Bydgoszczy podkreślają, że przy wyborze nowego wykonawcy - oprócz ceny - będą również zwracać uwagę na długość gwarancji oraz doświadczenie osoby mającej pełnić funkcję kierownika budowy.

- Zadanie jest podzielone na dwa odcinki, które będą mogły realizować różne podmioty - zaznacza Michał Sitarek. - Przy sprawnym przebiegu postępowania przetargowego (braku wniosków do Krajowej Izby Odwoławczej i sprawnej kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, ) zawarcie umowy z nowym wykonawcą możliwe będzie w tym roku. Zakładamy, że prace budowlane potrwają około półtora roku. Środki na przebudowę drogi wojewódzkiej zabezpieczył Urząd Marszałkowski. Podczas realizacji zadania wykorzystamy fundusze unijne z naszego Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Poprzedni wykonawca zostawił tylko złe wrażenia

Przypomnijmy, poprzedni wykonawca w ciągu dwóch lat robót zrealizował zaledwie 30 procent zakresu planowanych robót, po czym przerwał prace.

- Część wykonanych robót nie została odebrana ze względu na brak właściwej jakości - wskazuje Michał Sitarek. - Po dokonaniu inwentaryzacji droga została zabezpieczona. Przed powtórzeniem postępowania wprowadziliśmy, ponadto, dodatkowe rozwiązania poprawiające meliorację, na czym najbardziej zależało mieszkańcom - dodatkowe odcinki rurociągów, studnie melioracyjne, oczyszczenie istniejących urządzeń przyległych do drogi.

Modernizacja drogi Stolno-Wąbrzeźno w liczbach

- 29 kilometrów do gruntownej przebudowy
- 18 miesięcy na dokończenie prac
- 2 niezależne odcinki: Stolno-Lisewo i Lisewo-Wąbrzeźno
- trasa przebiega przez 5 gmin: Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk i Wąbrzeźno i 2 powiaty: chełmiński i wąbrzeski)
- cała droga łączy północną część regionu z autostradą A1 na węźle w Lisewie (Śląsk-Trójmiasto) i dwiema innymi drogami krajowymi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska