https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre referencje

(bz)
Po odbyciu praktyk lub staży poproś pracodawcę o referencję. Ten list polecający może pomóc w szukaniu stałego zatrudnienia.

     Obecnie absolwenci, i to nawet uczelni wyższych, mają problemy ze znalezieniem pracy. Pracodawcy, choć poszukują głównie ludzi młodych, wymagają od nich doświadczenia zawodowego. A jakim doświadczeniem może pochwalić się osoba, która dopiero co opuściła szkolne mury? I jak ma je zdobyć, skoro nikt nie chce jej zatrudnić bo... nie ma doświadczenia. Coraz więcej żaków robi wszystko, by już po studiach ich CV było pełne. Nie tylko dorabiają do stypendium, ale także odbywają bezpłatne praktyki i staże. Potencjalni pracodawcy dobrze na to patrzą. Do bogatego CV, warto dołączyć dobre referencję.
     Otworzą drzwi
     Zdaniem fachowców od rynku pracy referencje mogą pomóc w otwarciu niejednych drzwi do przyszłego pracodawcy. List polecający jest dowodem na to, że odbyte staże i praktyki były okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Ponadto obrazują, jakimi jesteśmy pracownikami.
     Obok praktyk i staży odbywanych w firmach, dobrą okazją do zdobycia referencji jest także wolontariat. O napisanie listu polecającego można również poprosić nauczyciela szkolnego lub akademickiego. Pod warunkiem, że w trakcie nauki wyróżnialiśmy się spośród innych pracowitością, sumiennością i pilnością oraz aktywnością, np. biorąc udział w olimpiadach przedmiotowych lub udzielając się społecznie w organizacji szkolnych czy studenckich.
     Na słowo
     Referencje nie muszą być napisane w formie listu polecającego. Mogą być również udzielane ustnie. Wystarczy, że w dokumentach aplikacyjnych podamy imiona i nazwiska osób, które są skłonne podzielić się opiniami na nasz temat, w trakcie podejmowania naszych starań o pracę. Należy zaznaczyć, jaką funkcję lub stanowisko pełnią te osoby w firmie, można też podać ich numer telefonu. Jest jeden warunek: trzeba mieć na to zgodę polecającego.
     Warto gromadzić jak najwięcej zaświadczeń i referencji, w różnych sytuacjach. Nie wiadomo bowiem, co i kiedy może się przydać. Bardzo dobre wrażenie na pracodawcach robią studia i staże zagraniczne, oferowane m.in. w ramach unijnych programów Erasmus, Comenius i Leonardo da Vinci. Poświadczenie ich odbycia świadczy nie tylko o doskonałej znajomości języka obcego, lecz także o cennej umiejętności odnalezienia się w innych realiach.
     Swoje aplikacje można składać nie tylko w odpowiedzi na aktualną ofertę pracodawcy. Warto przesyłać je do internetowych serwisów pracy lub firm doradztwa personalnego. Ci, którym nie brakuje odwagi, mogą spróbować wysłać komplet dokumentów bezpośrednio do wymarzonej firmy.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska