Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobroczynna aronia

Jan Klepin
Przed kilkoma tygodniami proponowałem uprawę borówki amerykańskiej jako uzupełnienie składu gatunkowego naszego ogródka. Nadal zachęcam do troski o jego urozmaicanie.

     Wprowadzenie nowych gatunków roślin przyniesie nam podwójne korzyści. Pierwsza związana jest ekologicznymi efektami, jakie wiążą się ze zróżnicowaniem botanicznym ogródka, druga ma wymiar użytkowy.
     Pochwała różnorodności
     
Uprawiając wiele gatunków roślin, możemy uzyskiwać różnorodne produkty spożywcze. Warto więc posadzić różne gatunki krzewów dających mniej znane owoce o ciekawym składzie odżywczym i zróżnicowanej porze dojrzewania. Zbliżająca się jesień jest dobrą porą nowych nasadzeń. Proponuję uwzględnić w nich uprawę aronii.
     Przybysz z Ameryki
     
Aronia czarnoowocowa to wieloletni krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Od dawna w Anglii uprawiana jest jako roślina dekoracyjna. W celu pozyskania owoców najwcześniej zaczęto ją uprawiać w krajach byłego Związku Radzieckiego. Do Polski aronia trafiła w latach 70-tych.
     Idealnie nadaje się do uprawy w naszym regionie, ponieważ wykazuje dużą tolerancję na warunki glebowe i opady atmosferyczne. Jest odporna na choroby i szkodniki, nie wymaga żadnej chemicznej ochrony. Na podstawie własnych doświadczeń mogę stwierdzić, że należy do roślin mało zawodnych w produkcji. Aronia ma więc szansę stać się szybko powszechnie uprawianą rośliną sadowniczą na Kaszubach, tym bardziej że jej owoce odznaczają się szczególnymi walorami.
     Źródło zdrowia
     
Owoce aronii są znakomitym źródłem wielu cennych substancji czynnych (antocyjanów), witamin (C, B2, B6, PP, P, E, karotenu, czyli prowitaminy A), mikroelementów (molibdenu, manganu, miedzi, boru, jodu, kobaltu) oraz błonnika i pektyn ułatwiających pracę układu pokarmowego i usuwających toksyny z organizmu. Wszystkie te składniki wspomagają nasz układ odpornościowy. Działalność antocyjanów zawartych w aronii opóźnia proces starzenia się, ułatwia także przemianę materii, a zwłaszcza gospodarkę tłuszczową organizmu. Substancje te łagodzą też dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby.
     Na skórę i serce
     
Składniki aronii zmniejszają uboczne działanie leków przeciwnowotworowych i łagodzą skutki radioterapii. Pomagają usuwać z organizmu szkodliwe metale ciężkie, które gromadzą się w wyniku wpływu zanieczyszczonego środowiska, oraz uodparniają skórę na szkodliwe działanie promieni UV. Aronia wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziała miażdżycy i chorobom serca, ponieważ ogranicza powstawanie tzw. złego cholesterolu. Wspomaga funkcjonowanie układu krążenia i regulują ciśnienie krwi.
     Jak uprawiać
     
Przy wyborze stanowiska dla aronii należy pamiętać o tym, że jest ona rośliną światłolubną. Trzeba też uregulować odczyn gleby (pH 6), na której będzie posadzona. Na glebach słabych wskazane jest przed posadzeniem przeprowadzenie nawożenia obornikiem. Ze względu na wczesną wegetację bardziej wskazane jest sadzenie na jesień.
     Kwitnienie rozpoczyna w drugiej połowie maja. Rośliny owocują już w drugim - trzecim roku po posadzeniu. Owoce dojrzewają u nas w drugiej połowie sierpnia w zależności od czynników środowiskowych i warunków pogodowych. Do zbioru przystępuje się, gdy wszystkie owoce są całkowicie wykształcone i wybarwione. Zbiór jest jednorazowy, zbiera się całe baldachogrona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska