Astro-baza w Dobrzyniu nad Wisłą otwarta
Budynek ma kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstał na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium, które ma wysokość około ośmiu metrów znalazły się trzy kondygnacje. Znajduje się tu sterownia ze stanowiskami komputerowymi, magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.
Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop. Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów też jest w pełni zautomatyzowana. To oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie go i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego narzedzi będa mogły też być prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera.
- Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to 299 tysięcy złotych.
Przeczytaj również: Astrobaza w Gniewkowie wciąż zamknięta na cztery spusty...
Dobrzyńska astrobaza jest piątą w naszym województwie. Dwie pierwsze zostały otwarte w czerwcu w Gniewkowie Radziejowie. Od połowy października astrobaze ma Jabłonowo Pomorskie, a dwóch tygodni Brodnica.
Czytaj e-wydanie »