Dobrzyń nad Wisłą. Pływanie w Weymouth, Zegrzu i w Sopocie

Tekst (bd)
Startują zawodnicy klasy olimpijskiej 49-er. W polskiej załodze Łukasz Przybytek z DKŻ Dobrzyn nad Wisłą i jego kolega z Gdańska - Paweł Kołodziński. Dopłyną do Londynu? Archiwum
Żeglarze z klasy 49-r i deskarze rywalizowali w regatach Skandia Sail for Gold 2011, o Puchar Prezydenta Sopotu i na Zalewie Zegrzyńskim. Dobrze spisali się zawodnicy reprezentujący DKŻ Dobrzyń nad Wisłą.
Czas się pakować i na kolejne regaty deskarzy. Wkrótce krajową czołówkę zobaczymy w woj. kujawsko-pomorskim podczas "Tour de Windsurfing",
Czas się pakować i na kolejne regaty deskarzy. Wkrótce krajową czołówkę zobaczymy w woj. kujawsko-pomorskim podczas "Tour de Windsurfing", kolejno w Urszulewie (Puchar Skrwilna - 3 lipca), w Dobrzyniu nad Wisłą (7-9 lipca) i w Polajewie nad Gopłem (10 lipca). Bogumił Drogorób

(fot. Bogumił Drogorób)

Cały tydzień załoga Łukasz Przybytek-Paweł Kołodziński rywalizowała z najlepszymi na świecie w regatach Skandia Sail for Gold 2011 w Weymouth. Początek był imponujący bo zajęcie 5 miejsca w pierwszym wyścigu to duży sukces. Później było nieco gorzej ale - jak przyznaje Łukasz - trzeba jeszcze sporo czasu aby rywalizować z najlepszymi przy wiatrach powyżej 20 knotów a takie przeważały w Weymouth. Bardzo pocieszające jest to, że starty polskiej załogi to jej najsilniejsza strona. Po raz kolejny pokonali krajowych rywali ale prawdziwa rywalizacja rozpocznie się podczas kwalifikacji olimpijskich Londyn 2012. Polski Związek Żeglarski wyznaczył regaty na Majorce, w Hyeres i majowe MŚ klasy 49er jako regaty eliminacje dla polskich załóg. Na tą rywalizację musimy jednak poczekać do wiosny 2012 roku.

Deskarze spędzili pracowite cztery dni w Sopocie gdzie rywalizowano o Puchar Prezydenta Sopotu. Pod nieobecność 5 deskarzy olimpijskiej klasy RSX, którzy startowali w Weymouth rywalizacje zdominował Michał Przybytek AZS AWFiS Gdańsk, który wyraźnie wygrał w klasie RSX. Jako ciekawostkę można uznać fakt , że w gronie 8 startujących byi przedstawiciele 4 państw - Białorusi, Litwy, Szwecji i Polski.

Najmłodsi deskarze DKŻ ponownie rywalizowali o prawo startu w finałach OOM. Kwalifikację zdobył Remigiusz Niekraś, który dobrym występem (13 miejsce) zagwarantował sobie start w OOM na koszt organizatora, podobnie jak pozostali dobrzyniacy, którzy taką kwalifikacje wywalczyli w Zegrzu. Po raz kolejny przynależność do krajowej czołówki potwierdzili Radek Furmański i Maciek Kluszczyński, którzy zajęli odpowiednio 4 i 5 miejsce.

Dawid Furmański startujący w klasie RSX junior zajął 5 miejsce, Andrzej Święty w FW był 15 a debiutujący w krajowej rywalizacji Artur Manelski zajął 7 miejsce w klasie RCB.