Docieplanie budynków nie ma sensu? Zaskakujący raport Najwyższej Izby Kontroli

Andrzej Zwoliński
Rzeczywiste oszczędności w rachunkach za ogrzewanie są o wiele milionów niższe od zapowiadanych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie. W prześwietlonych spółdzielniach mieszkaniowych, także na Dolnym Śląsku, sprawdzono efekty przeprowadzonych termomodernizacji.

Termomodernizacja za publiczne pieniądze i bankowe kredyty przeprowadzana w ubiegłych latach przez spółdzielnie mieszkaniowe przynosi o wiele gorsze efekty od spodziewanych – takie zaskakujące wnioski płyną z najnowszego raportu najwyższej Izby Kontroli. Kontrolą objęła ona 354 wielorodzinnych budynków mieszkalnych należących do 19 spółdzielni mieszkaniowych. W skontrolowanych spółdzielniach – między innymi w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jaworze oraz w SM Podzamcze w Wałbrzychu - nastąpiło zauważalne ograniczenie zużycia energii cieplnej. Obniżyły się także koszty ogrzewania budynków mieszkalnych. Jednak oszczędności były znacznie niższe niż przewidywano. NIK podliczyła, jak efekty końcowe mają się do założonych: ograniczenia zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie opłat z tytułu jej zakupu. Jak wynika z kontroli, wpływ na to miały – obok podwyżek cen energii – przede wszystkim nierzetelnie sporządzone audyty, które – jak napisano - „zawyżały spodziewane efekty ekologiczne oraz ekonomiczne”.

Oszczędności są, ale dość mizerne

Kontrola NIK wykazała, że skutkiem przeprowadzonej termomodernizacji było obniżenie zużycia energii, jednak w wymiarze o 42 proc. niższym od zaplanowanego w audytach energetycznych, które często zawyżały zakładane efekty. Jak dowiedzieliśmy się, specjalna analiza ekspercka, pokazuje, że aż 20 proc. tych audytów, załączonych do wniosków o udzielenie pożyczki z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miało błędy, które dyskwalifikowały ich wykorzystanie do planowanych termomodernizacji. Dużym problemem jest posługiwanie się różnymi danymi przed i po dociepleniu, a także brak regulacji systemów ogrzewania w budynkach, tak aby dostosować je do zmniejszonego zużycia ciepła.

Kontrolerzy przyznają, że docieplając ściany i wymieniając okna oraz drzwi osiągnięto pewne efekty, jednak jak czytamy w raporcie: „efekt ekologiczny (w postaci ograniczenia zużycia ciepła) nie w pełni przełożył się na osiągnięcie efektu ekonomicznego - w postaci ograniczenia kosztów ogrzewania. Jak wynika z danych udostępnianych przez spółdzielnie w wyniku termomodernizacji 354 budynków roczne zużycie energii cieplnej zmalało o 22 proc., natomiast koszty zakupu tej energii ograniczono tylko o 12 proc.. W badanych spółdzielniach uzyskano oszczędności w wysokości niespełna 30 proc. tych zaplanowanych. Czyli zamiast zaoszczędzenia 6,8 mln zł, w budżetach spółdzielców zostało tylko 2 mln zł.

Wina nie tylko po stronie spółdzielni, ale Wrocław pozytywnym wyjątkiem

Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczył na prace termomodernizacyjne w skontrolowanych spółdzielniach blisko 14,5 mln zł. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska udzieliły pożyczek w łącznej kwocie prawie 27 mln zł, natomiast pomoc bezzwrotna z funduszy (w postaci umorzenia pożyczek oraz dopłat do odsetek do kredytów BOŚ) wyniosła blisko 4 mln zł.

Poza wymienionymi już błędami w audytach energetycznych, znaczenie miały podwyżki cen energii, głównie z powodu wzrostu cen paliw (głównie węgla i gazu). Skutkiem tego została utracona prawie połowa możliwego do osiągnięcia efektu ekonomicznego termomodernizacji. Poza tym instytucje wykładające pieniądze w ramach różnych rządowych programów (czyli BGK, WFOŚiGW) nie weryfikowały późniejszych efektów ekologicznych inwestycji, pomimo iż ograniczenie zużycia ciepła oraz zanieczyszczeń emitowanych przez ciepłownie było jednym z wymogów uzyskania dofinansowania. Bank Gospodarstwa Krajowego, jak również Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podobnie jak spółdzielnie, koncentrowały się na osiągnięciu planowanego efektu – czyli samego wykonania docieplenia i wymiany okien. Przyjmowały, że przeprowadzona zgodnie z audytem energetycznym i dokumentacją projektową termomodernizacja, zapewnia równocześnie osiągnięcie efektów ekologicznych. I tutaj na plus wyróżnił się tylko WFOŚiGW we Wrocławiu. Wrocławski Fundusz na bieżąco weryfikował efekty ekologiczne, wykorzystując roczne raporty składane przez spółdzielnie przez okres kolejnych trzech lat po zakończeniu termomodernizacji. Wykazywano w nich zmniejszenie zużycia ciepła oraz ograniczenie emisji CO2.

NIK zaleca poprawę jakości audytów energetycznych i szkolenia z...wietrzenia

By poprawić jakość, a co za tym idzie wiarygodność audytów energetycznych, Najwyższa Izba Kontroli wnioskuje teraz do Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - o ujednolicenie metod w zakresie określania zapotrzebowania i wykorzystania energii na potrzeby termomodernizacji.

Autorzy raportu rekomendują też przeprowadzenie kampanii informacyjnej w celu zmiany nawyków samych mieszkańców. Chodzi chociażby o wietrzenie mieszkań przy włączonych grzejnikach, czy też niedomykanie drzwi i okien na klatkach schodowych. Przeprowadzenie takiej kampanii miałoby się stać jednym z wymogów przy przyznawaniu środków na termomodernizację pochodzących z kredytów lub pożyczek.

NIK zwróciła się do łódzkiej firmy eksperckiej o wskazanie uniwersalnego i prostego w obsłudze narzędzia do oceny efektów ekologicznych termomodernizacji. Zaproponowane rozwiązanie, to narzędzie działające w programie Excel. Jak czytamy we wnioskach pokontrolnych: umożliwia ono planowanie efektów ekologicznych termomodernizacji w postaci ograniczenia zużycia energii cieplnej i zanieczyszczeń atmosfery dwutlenkiem węgla oraz monitorowanie tych efektów w kolejnych pięciu latach po termomodernizacji. Narzędzie jest proste w obsłudze i nie wymaga żadnej wiedzy specjalistycznej. Informuje o występujących błędach, w przypadku rozbieżności większych niż 30 proc. pomiędzy wartościami planowanymi a faktycznie osiągniętymi.

Narzędzie może być wykorzystywane do planowania i monitorowania efektów ekologicznych termomodernizacji budynków, przez wszystkie instytucje dofinansowujące takie przedsięwzięcia oraz przez ich beneficjentów (np. spółdzielnie mieszkaniowe). Można je znaleźć na stronie NIK.

Nie lekceważ migreny. To może być niebezpieczne!

Wideo

Materiał oryginalny: Docieplanie budynków nie ma sensu? Zaskakujący raport Najwyższej Izby Kontroli - Gazeta Wrocławska

Komentarze 53

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
ocieplony

Ociepliłem domek styropianem, bo taka była moda, i to był mój największy błąd. Stwierdzając po latach, że korzyści prawie żadne a finansowo pieniądze wyrzucone w przysłowiowe błoto.

Fakty są takie, że przez okna i wentylację ucieka ok. 70 % ciepła.

Dopiero po zastosowaniu rolet zewnętrznych odczułem poprawę.

D
Dociepleniowiec

Ja pan się nie zna to niech pan nie pisze bzdor . Jestem w temacie i docieplenia na budynkach wielorodzinnych sa ŹLE WYKONYWANE !!!!! tzw. deweloperska A nikt w spółdzielniach nad tym nie panuje bo się nie zna . Przecież to pieniądze lokatorów !!!!!!

j
jk

Chciałbym zobaczyć te budynki za kilkadziesiąt lat ...

kiedy ze ścian w całej Polsce będą powiewały płaty styropianu

a powierzchnia morza bałtyckiego będzie jedną wielką tratwą .

C
Captcha
2019-07-30T07:35:56 02:00, Gość:

Zobaczymy te ocieplone budynki w jakim stanie będą za 20 30 lat wiekszość budynków będzie nadawać się tylko do wyburzenia.Budynek ocieplony styropianem nie odycha czyli pare wodną wpuści między styropian a mury ale skroploną wodę już nie wszystko bedzie wsiśkać w móry i grzyb murowany tego już nikt nie mówi bo kasa jest najważniesza. A dla niedowiarków owini sobie ręke folią i chodzi z nią tylko parę tygodni zobaczysz efekty bardzo szybko.to samo jest z budynkiem ocieplonym styropianem tylko efekt jest trochę duższy nie mowiąc otym ze te budunki w czsie pożaru są bardzo niebezpieczne a styropian przu odpowiedniej tęperatuże pali się jak pochodnia i wytważa bardzo tokszyczny gaz ludzie w takim budynku nie mają żadnych szans przyklad niedswno palił się taki budynek w Angli

Tak może tylko się stać przy źle wykonanej izolacji poziomej budynku kiedy mur będzie chłonął wodę od dołu i nie będzie mieć możliwości oddania jej na zewnątrz grzyb powstanie we wnętrzu z powodu słabej wentylacji pomieszczenia . Na ten temat jest masa artukułów. A mitów powstałych jest tyle co z NOP .

b
byr

Bo lokatorzy wtedy częściej otwierają okna, a kaloryferów nie regulują w ogóle - takie przyzwyczajenie.

G
Gość

MNIEJSZE UZYCIE WIEKSZE KOSZTY- zarowki, paliwo na tym wszytskim zarabiaja sprzedawcy. CO WY CWANIACZKI MYSLICIE ZE WASZA ZAROWECZKA BRALA 100 WATT A TERAZ BIERZE 10WAT TO CO- WY MYSLICIE ZE BEDZIECIE O 90% DO PRZODU....DO LEKARZA. NA TYM OSZCZEDZA SPRZEDAWCY BO SPRZEDALI WAM 1/10 ENERGI ZA TA SAMA KWOTE CO DO TEJ PORY. JESTESCIE BARANAMI DO STRZYZENIA HEHE JESZCZE DOLICZCIE KOSZTY ZAKUPU...

G
Gość
2019-07-30T09:09:27 02:00, Gość:

Radzę NIK-owi zatrudnić specjalistę, doświadczonego audytora do oceny sytuacji i wyciągania wniosków, bo ten komunikat pełen jest przekłamań i błędów wynikających z nieznajomości audytingu energetycznego. Ten stek bzdur utrwala niechęć ludzi do oszczędzania i planowania lepszej przyszłości. Wymądrzają się ślepcy o kolorach!

Piotr

mgr inż., audytor, certyfikator.

Pracowałam w zarządzaniu i potwierdzam , że NIK pokazał pełną niekompetencję w opisywanej sprawie. To jest kompromitacja NIK-u.Tam chyba wszyscy są do wywalenia z roboty łącznie z szefuniem.

o
oszczedny

Wielkie zdziwienie....a podzielniki/liczniki ciepła zamontowane???

G
Gość

Radzę NIK-owi zatrudnić specjalistę, doświadczonego audytora do oceny sytuacji i wyciągania wniosków, bo ten komunikat pełen jest przekłamań i błędów wynikających z nieznajomości audytingu energetycznego. Ten stek bzdur utrwala niechęć ludzi do oszczędzania i planowania lepszej przyszłości. Wymądrzają się ślepcy o kolorach!

Piotr

mgr inż., audytor, certyfikator.

G
Gość

To prawda - ocieplanie jest często wykonywane niezgodnie ze sztuką budowlaną. Skoro brane sa kredyty, dofinansowania to powinien by odbiór przez fachowców. Docieplenie często poprawia estetykę budynku ale pogarsza "wentylację ścian", bo styropian jest przyklejany do ścian bez kanałow wentylacyjnych. Wiele "byle jak jest mocowanych" i przy wichurach odpadaja całe płaty. Na takie roboty powinny być conajmniej 5-cio letnie gwarancje. Pieniądze wyrzucone w błoto

I
Igma
2019-07-30T07:35:56 02:00, Gość:

Zobaczymy te ocieplone budynki w jakim stanie będą za 20 30 lat wiekszość budynków będzie nadawać się tylko do wyburzenia.Budynek ocieplony styropianem nie odycha czyli pare wodną wpuści między styropian a mury ale skroploną wodę już nie wszystko bedzie wsiśkać w móry i grzyb murowany tego już nikt nie mówi bo kasa jest najważniesza. A dla niedowiarków owini sobie ręke folią i chodzi z nią tylko parę tygodni zobaczysz efekty bardzo szybko.to samo jest z budynkiem ocieplonym styropianem tylko efekt jest trochę duższy nie mowiąc otym ze te budunki w czsie pożaru są bardzo niebezpieczne a styropian przu odpowiedniej tęperatuże pali się jak pochodnia i wytważa bardzo tokszyczny gaz ludzie w takim budynku nie mają żadnych szans przyklad niedswno palił się taki budynek w Angli

2019-07-30T07:53:52 02:00, Gość:

Słowniki też są niebezbieczne?

Napisał prawdę.

A Ty kto taki?

- Producent, czy sprzedawca styropianu?

ili

- Polonistka sadystka masochistka.

G
Gość
2019-07-30T07:35:56 02:00, Gość:

Zobaczymy te ocieplone budynki w jakim stanie będą za 20 30 lat wiekszość budynków będzie nadawać się tylko do wyburzenia.Budynek ocieplony styropianem nie odycha czyli pare wodną wpuści między styropian a mury ale skroploną wodę już nie wszystko bedzie wsiśkać w móry i grzyb murowany tego już nikt nie mówi bo kasa jest najważniesza. A dla niedowiarków owini sobie ręke folią i chodzi z nią tylko parę tygodni zobaczysz efekty bardzo szybko.to samo jest z budynkiem ocieplonym styropianem tylko efekt jest trochę duższy nie mowiąc otym ze te budunki w czsie pożaru są bardzo niebezpieczne a styropian przu odpowiedniej tęperatuże pali się jak pochodnia i wytważa bardzo tokszyczny gaz ludzie w takim budynku nie mają żadnych szans przyklad niedswno palił się taki budynek w Angli

Słowniki też są niebezbieczne?

G
Gość

Zobaczymy te ocieplone budynki w jakim stanie będą za 20 30 lat wiekszość budynków będzie nadawać się tylko do wyburzenia.Budynek ocieplony styropianem nie odycha czyli pare wodną wpuści między styropian a mury ale skroploną wodę już nie wszystko bedzie wsiśkać w móry i grzyb murowany tego już nikt nie mówi bo kasa jest najważniesza. A dla niedowiarków owini sobie ręke folią i chodzi z nią tylko parę tygodni zobaczysz efekty bardzo szybko.to samo jest z budynkiem ocieplonym styropianem tylko efekt jest trochę duższy nie mowiąc otym ze te budunki w czsie pożaru są bardzo niebezpieczne a styropian przu odpowiedniej tęperatuże pali się jak pochodnia i wytważa bardzo tokszyczny gaz ludzie w takim budynku nie mają żadnych szans przyklad niedswno palił się taki budynek w Angli

d
dolnoślązak

Ja bym się pokusił o dokładne zbadanie czy materiały użyte do termomodernizacji mają takie parametry jak podano w ich specyfikacji. Na ilość mostków termicznych, w tych czasach wiele produktów jest tylko teoretycznie dobrych a jakość wykonania usługi nie idzie w parze z kwotą jaką się obecnie płaci firmą budowlanym.

Mieszkałem w ocieplanych budynkach i często jest tak jak mówią przedmówcy. Nie sprawne termostaty, przyzwyczajenia do grzania bez ograniczeń gdy wcześniej płaciło się od metra bez względu na realne zużycie.

---
2019-07-30T03:55:46 02:00, skorpion:

Fikcja.Czy elektrociepłownia jest zainteresowana zmniejszeniem ogrzewania?Czy wodociągi są zainteresowane oszczędnościami dostaw wody?Elektrownia prądu itp?Pokażcie kogokolwiek kto chce mniej zarabiać?

Oczywiście, że wszyscy są zainteresowani termomodernizacją. Elekrociepłownia zwiększa swój zasięg, więc za zaoszczędzone zużycie ciepła może ogrzać dodatkowe budynki.

MPWiK to samo - powstają nowe domy, więc przy oszczędnościach w zużyciu wody odsunęłyby się w czasie widma powiększania pobierania wody.

Prąd? No elektrociepłownia produkuje. A szerzej? No właśnie od przyszłego miesiąca rosną ceny za KWh prądu z powodu wzrostu ceny praw do emisji CO2. Mniej produkowania prądu ze starych kopciuchów w Polsce - mniejsze potrzeby kupowania tych praw. I mniejsze koszty dla wszystkich. Latem, mniejsze susze i przestoje - bo przez kopalnie i syfienie mamy ostatnimi laty susze rok w rok i elektrownie dosłownie nie nadążają z produkcją prądu (bo brakuje wody do chłodzenia) i więksi przedsiębiorcy mają ograniczany dostęp do prądu.

Dodaj ogłoszenie