
Dodatek stażowy - warunki i zasady obliczania
Kodeks pracy przewiduje, że oprócz wynagrodzenia zasadniczego, pracownikowi przysługują inne, dodatkowe świadczenia. Jednym z nich jest dodatek stażowy. Maksymalna dopuszczalna wartość dodatku do wynagrodzenia wynosi 20% wynagrodzenia zasadniczego. Okres, za który przysługuje wypłata pierwszego świadczenia, ustalony jest indywidualnie dla danej grupy zawodowej z sektora państwowego w rozporządzeniach. Ile wynosi dodatek stażowy w konkretnych grupach zawodowych? Jak go obliczyć? Ile lat trzeba pracować, aby dostać dodatek? Czytaj dalej >>

POLICJANT
W przypadku policjantów dodatek za wysługę lat przysługuje już po dwóch latach służby i wynosi 2 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Po przekroczeniu 20 lat stażu pracy premia wzrasta o 2 proc. po każdym roku aż do poziomu 32 proc. Maksymalnie funkcjonariusz może otrzymać 35 proc. uposażenia po przepracowaniu 35 lat.

NAUCZYCIEL
Tu jest zmiana w stosunku do wcześniejszych zawodów. Nauczyciele otrzymają dodatek stażowy już po czterech latach pracy, jednak jego wysokość wyniesie wtedy 4 proc. pensji. Za każdy kolejny rok pracy dodatek wzrasta o 1%, aż do poziomu 20 proc. po przepracowanych 20 latach.
Jeśli nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach jednocześnie, staż pracy nie podlega zsumowaniu, ale jest naliczany osobno dla każdego miejsca pracy. Oznacza to, że nauczyciel może pobierać dwa wynagrodzenia z dodatkami za staż pracy.

PIELĘGNIARKA
Po przepracowaniu 5 lat należy się dodatek w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Za każdy kolejny rok pracy dodatek wzrasta o 1%. Nie może być jednak wyższy niż 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.