Sprawdzian, który uczniowie piszą na zakończenie szóstej klasy, od paru lat nie wypada w naszym województwie najlepiej. Podjęto starania, by to zmienić i zbliżyć się wynikami do średniej krajowej. A że uczniowie z dużych miast radzą sobie znacznie lepiej niż dzieci z małych szkół wiejskich, więc tam trafią pieniądze na zorganizowanie dla szóstoklasistów od września dodatkowych lekcji wyrównawczych oraz zajęć, które rozwijać mają ich zainteresowania i pasje.
W całym województwie działaniami tymi objętych zostanie 225 szkół podstawowych. Jest na to 5 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W powiecie nakielskim skorzysta z dodatkowych funduszy 10 placówek, które działają na terenie wszystkich pięciu gmin.
Najwięcej pieniędzy trafi do gminy Kcynia. Programem objęto bowiem SP w Dobieszewie, Zespół Szkół w Dziewierzewie, Zespół Szkół w Mycielewie oraz SP w Sipiorach. W gminie Mrocza pieniądze na dodatkowe zajęcia dla szóstoklasistów trafią do SP w Witosławiu. Skorzystają także uczniowie SP w Sadkach.
W gminie Nakło programem objęto zespoły szkół w Ślesinie i Paterku, a w gminie Szubin Zespół Szkół w Rynarzewie oraz SP nr 1 w Szubinie.
- W każdej szkole są grupy uczniów, które wymagają większej uwagi i pomocy ze strony nauczycieli. Z myślą o nich powstał ten projekt. Chcemy zmotywować ich do nauki, dać im wiarę we własne siły - komentuje inicjatywę marszałek Piotr Całbecki.