Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze z ZUS w ramach renty szkoleniowej. „Niewiele osób wie, że może złożyć wniosek o specjalną rentę". Kto może skorzystać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Na wniosek starosty Zakład może wydłużyć okres pobierania renty nawet do 36 miesięcy – informuje ZUS.
– Na wniosek starosty Zakład może wydłużyć okres pobierania renty nawet do 36 miesięcy – informuje ZUS. Adam Jankowski/ Polska Press
Z renty szkoleniowej, bo o niej mowa, może skorzystać osoba, która utraciła zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a komisja lekarska orzekła o celowości przekwalifikowania zawodowego, co oznacza, że rencista może uzyskać takie kwalifikacje zawodowe, które przy jego stanie zdrowia pozwolą mu na wykonywanie pracy. – Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek o ten rodzaj renty, ponieważ niewiele osób wie, że może do nas złożyć wniosek o tę specjalną rentę – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS. Ile wynosi renta szkoleniowa i na jak długo jest przyznawana?

Spis treści

Czym jest renta szkoleniowa?

Renta szkoleniowa jest przyznawana osobie spełniającej warunki do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy, która nie może kontynuować wykonywanej pracy, ale po przekwalifikowaniu się, zdobyciu nowego zawodu – będzie mogła nadal być aktywna zawodowo –wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nasi klienci bardzo rzadko składają wniosek o ten rodzaj renty – mówi Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wynika to z tego, że wciąż niewiele osób wie, że może do nas złożyć wniosek o tą specjalną rentę i dzięki temu skończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią dalszą pracę – dodaje.

W niektórych przypadkach stwierdzenie lekarza „jest pan niezdolny do pracy” nie musi oznaczać zakończenia życiowej aktywności.

– Gdy tracimy zdrowie i pracę w wieku 30, 40 lat, to jednak myśli się o przyszłości, w której istotne miejsce zajmuje praca, możliwość kontaktu z innymi ludźmi. Warto, więc skorzystać z pomocy ZUS żeby zyskać szansę na pozostanie na rynku pracy – zachęca Kowalska-Matis.

Dla kogo renta szkoleniowa?

Jak wyjaśnia rzeczniczka rentę szkoleniową może otrzymać osoba, która utraciła zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie, a lekarz orzecznik (komisja lekarska) orzekł o celowości przekwalifikowania zawodowego, co oznacza, że rencista może uzyskać takie kwalifikacje zawodowe, które przy jego stanie zdrowia pozwolą mu na wykonywanie pracy. Specyfika tej renty wynika stąd, że przy okazji orzeczenia o niezdolności do pracy lekarz orzeka o możliwości przekwalifikowania zawodowego, które w perspektywie czasu pozwoli powrócić do aktywności zawodowej.

– Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ile wynosi i na jak długo przyznawana jest renta szkoleniowa?

Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu Zakład kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jak wyjaśniono, jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie. Czas na odbycie kursu, a tym samym okres, na który przyznawana jest renta szkoleniowa to sześć miesięcy. Nie są to jednak sztywne terminy.

– Na wniosek starosty Zakład może wydłużyć okres pobierania renty nawet do 36 miesięcy. Renta szkoleniowa stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty, jednak nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która od marca 2023 roku wynosi 1191,33 zł – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, to renta szkoleniowa jest wówczas wypłacana z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty. Jednak należy pamiętać, że podczas pobierania renty szkoleniowej nie można podjąć pracy.

– Zadaniem renty szkoleniowej jest, bowiem zapewnienie środków utrzymania osobom, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje w celu powrotu do aktywności zawodowej. Podjęcie pracy oznacza, że dana osoba odzyskała zdolność do pracy i świadczenia nie potrzebuje – podkreślono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska