
Dodatkowy dzień wolny w roku. W Wigilię czy w Wielki Piątek?
Jak czytamy, Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in. w Słowacji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie. W Czechach od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (przywrócono stan sprzed 1951 roku).

Dodatkowy dzień wolny w roku. W Wigilię czy w Wielki Piątek?
Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 r. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie (od 2012 r.).
„Dla chrześcijan Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka - oto tego dnia Bóg ofiaruje siebie, aby ratować tych, którzy uwierzą i wrócą się do Niego. W ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa. Według badań CBOS, 56 proc. obywateli uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Z sondażu GfK Polonia wykonanego dla „Rz” w 2009 roku wynika, że 57 proc. społeczeństwa uważa, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy” - napisał prof. Marian Zembala. Jak dodał, na podobny pomysł wpadła też w 2008 roku Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO.
Na razie posłowi Zembale na interpelację odpowiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Stwierdził, że uczynienie z Wielkiego Piątku dnia wolnego mogłoby prowadzić do zmniejszenia wzrostu gospodarczego i oznaczałoby dodatkowe koszty dla pracodawców. Czy temat wróci? Zapewne zależy to od bieżących potrzeb politycznych i gospodarczych.