https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada!

1 listopada, to ostatni dzień tym roku, za który pracownicy będą mogli uzyskać dodatkowe wolne. Kolejna okazja do tego, nadarzy się w 2015 roku - 15 sierpnia i 26 grudnia.
1 listopada, to ostatni dzień tym roku, za który pracownicy będą mogli uzyskać dodatkowe wolne. Kolejna okazja do tego, nadarzy się w 2015 roku - 15 sierpnia i 26 grudnia. archiwum / Katarzyna Paczewska
W tym roku Wszystkich Świętych przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Zgodnie z kodeksem pracy ,,Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym  i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin’’. Tym samym przepis ten jest dla pracowników podstawą do uzyskania dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy w danym roku święto przypada w sobotę. W tym roku występują dwa takie święta. Pierwsze - 3 maja, drugie - 1 listopada.

- Powyższe zasady obowiązują od 8 października 2012 roku i są skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku - tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacki TGC Corporate Lawyers. - Trzeba pamiętać, że dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on wówczas poprzedzać dzień świąteczny, bądź następować po nim

Kiedy wolne?

Termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników wyznacza pracodawca, tak samo jak ustala on harmonogram pracy. 

- Trzeba pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku ustalać tego terminu z pracownikami - dodaje ekspertka. - Nie musi być też to jeden dzień dla wszystkich zatrudnionych w  spółce, dzięki czemu zakład pracy nie będzie zamykany na cały dzień. Z drugiej strony, pracownicy nie muszą w tych okolicznościach podejmować żadnych działań, na przykład składać wniosków  o udzielenie dnia wolnego w zamian za święto przypadające sobotę. Nie ma również przeszkód, by to oni wystąpili z inicjatywą i jasno określili, kiedy chcą odebrać dni wolne. Niemnie jednak każdorazowo powinni uzgodnić powyższe z pracodawcą. 

Uwaga, są wyjątki

Prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego nie obejmuje jednak wszystkich. Jeśli w zakładzie pracy rozkład pięciu dni roboczych ustalony jest tak, że sobota nie jest dniem wolnym, przyznanie dodatkowego wolnego będzie zależało od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym, pracownicy przekroczą ustalony na ten okres wymiar czasu pracy.

- Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, pracodawca będzie musiał przyznać dodatkowy dzień wolny również tym pracownikom, którzy w soboty pracują. Jeśli się z tego nie wywiąże, narazi się na konieczność wypłacenia im wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych - dodaje Kosakowska.

Dzień wolny nie przysługuje też pracownikom weekendowym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
anonimek
Nie, przysługuje on osobom zatrudnionym. Stażysta w świetle prawa, wciąż jest osobą bezrobotną.
Ale normalne jest, że jeśli cały zakład dostanie wolne za ten dzień, to Ty również go dostaniesz.
a
anonimek
Nie, normalnie śmigasz do szkoły.
A
AdamSzukala
Czy będzie to również dzień wolny od nauki?
K
Kasia9625
a czy stazystom takze przysluguje dzien wolny?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska