Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego lub szkoły, rodzice dziecka do 8. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Na tych samych zasadach od 26 marca zasiłek przysługuje także rodzicom, których dzieckiem opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej albo dzienny opiekun, jeśli z powodu COVID19 nie mogą dalej opiekować się dzieckiem. Co ważne, rodzic nabywa prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- Termin pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został przedłużony.
Termin pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został przedłużony o kolejne dwa tygodnie - do 26 kwietnia. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów obowiązuje od 9 kwietnia 2020 roku.
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie od 1 do 15 kwietnia wpłynęło 9738 wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Najwięcej wniosków wpłynęło do bydgoskiego oddziału ZUS – 4994, trochę mniej do toruńskiego oddziału ZUS – 4744.
Więcej rodziców załapie się na „opiekuńcze”
Od 26 marca zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dostaną również ubezpieczeni rodzice osób pełnoletnich niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, ponieważ została ona zamknięta z powodu koronawirusa.
Zasiłek należy się także ubezpieczonym rodzicom, opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Wniosek musi być kompletny
Aby otrzymać wydłużony zasiłek opiekuńczy, który przysługuje obecnie do 26 kwietnia, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
- Aby otrzymać wydłużony zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
Warto zwrócić uwagę, by dane w oświadczeniu były poprawne i kompletne. Musi znaleźć się informacja czy był drugi rodzic/współmałżonek mogący zapewnić opiekę dziecku, a także informacja czy drugi rodzic/współmałżonek otrzymał dodatkowy zasiłek. Z kolei pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków przekazuje oświadczenie ubezpieczonego w ciągu 7 dni do ZUS-u wraz z drukiem Z-3 lub Z-3a. Może to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.
Należy również zwrócić uwagę, by okres opieki nad dzieckiem wykazany na druku Z-3/Z-3a był taki sam, jaki jest w oświadczeniu. W formularzu Z-3 / Z-3a należy również zaznaczyć ile osób zostało zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Ta informacja jest potrzebna by ustalić czy płatnikiem zasiłku jest ZUS, czy płatnik składek.
