Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojazd do pracy w czasie koronawirusa. Czy można jeździć do pracy samochodem z kilkoma osobami? Dojazd do pracy do innego miasta

Maciej Mituła
Maciej Mituła
123RF
Wiele osób dojeżdżających do pracy samochodem zadaje sobie pytanie czy w dobie epidemii COVID-19 mogą bez przeszkód poruszać się prywatnym autem do pracy, a także wspólnie, w kilka osób. Z uwagi na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wiele gmin ograniczyło kursowanie komunikacji publicznej, co sporej grupie osób utrudniło dojazd do pracy, dlatego samochód może być dobrą alternatywą.

Od połowy marca w Polsce obowiązują ograniczenia związane z przemieszczaniem się, które zostały wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Choć od poniedziałku, 20 kwietnia rząd zaczął znosić część obostrzeń, w dalszym ciągu obowiązuje stan epidemii, który nakłada na Polaków wiele obowiązków. Dotyczy to również osób, które na co dzień dojeżdżają do pracy

Czy można wychodzić z domu do pracy w czasie epidemii COVID-19?

Pomimo wprowadzenia wielu ograniczeń w przemieszczaniu się, jak i również powszechnym prośbom o pozostanie w domu, aktualnie w Polsce nie ma zakazu wychodzenia do pracy. Istnieje wiele branż i zawodów, w których nie ma możliwości wykonywania pracy zdalnej. W związku z tym miliony Polaków codziennie musi dojeżdżać do pracy. Obowiązkiem osoby wychodzącej z domu do pracy jest zakładanie maseczki lub zakrycie ust i nosa częścią garderoby. Osoba idąca do pracy musi również pamiętać o zachowaniu odstępu 2 metrów od innych.

Warto przeczytać:

Czy można dojeżdżać do pracy komunikacją miejską?

Nie ma przeszkód, by w czasie epidemii COVID-10 dojeżdżać do pracy komunikacją publiczną danym mieście lub gminie. Chcąc dojechać do pracy możemy korzystać z autobusów, tramwajów czy pociągów. Korzystając z transportu zbiorowego musimy pamiętać o obowiązku zakrycia ust i nosa (np: za pomocą maseczki). Ważną zasadą jest ograniczenie w liczbie osób, które mogą poruszać się środkami transportu zbiorowego - w tym samym czasie podróżować może, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. W przypadku pojazdów ograniczenie dotyczy modeli, które przewożą więcej niż 9 osób.

Czy można dojeżdżać do pracy prywatnym samochodem?

Nie zostały wprowadzone żadne ograniczenia w poruszaniu się własnym pojazdem do pracy. Co więcej, wielu specjalistów zaleca podróże własnym autem, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem. W trakcie dojazdu do pracy oraz powrotu do domu, kierowca nie musi mieć założonej maseczki czy zakrytych garderobom ust i nosa.

Czy można dojeżdżać do pracy samochodem w kilka osób?

Z ekonomicznego punktu widzenia, dojazd do pracy jednym autem w kilka osób, może przynieść spore oszczędności w skali miesiąca. Nie ma ma ograniczeń prawnych, by kilka osób mogło dojeżdżać do pracy jednym samochodem, służbowym a także prywatnym. Jednak w takiej sytuacji wszyscy pasażerowie (zwłaszcza, jeśli nie mieszkają ze sobą) mają obowiązek mieć założone maseczki lub zakryte usta i nos przez całą podróż do i z pracy.

Czy można dojeżdżać do pracy do innego miasta?

Rząd nie wprowadził zakazu przemieszczania się po Polsce pomiędzy miastami. W związku z tym możemy dojeżdżać samochodem do pracy do innego miasta i nie zostaniemy ukarani za to mandatem bądź grzywną. W przypadku kontroli, warto mieć jednak mieć przy sobie jakiś dokument potwierdzający miejsce wykonywania pracy. Choć nie jest to obowiązkowy warunek, pozwoli nam to szybko zakończyć ewentualną kontrolę. Jeśli w czasie podroży do pracy, w aucie przebywa jedynie kierowca, nie ma konieczności zakrywania ust i nosa. W przypadku wspólnego dojazdu samochodem do pracy w kilka osób, każdy pasażer musi mieć przez cały czas założoną maseczkę lub zasłonięte usta i nos.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dojazd do pracy w czasie koronawirusa. Czy można jeździć do pracy samochodem z kilkoma osobami? Dojazd do pracy do innego miasta - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska