Krótszy czas pracy - jest decyzja rządu. Ważne zmiany w Kodeksie Pracy
Krótszy o godzinę każdy dzień pracy albo czterodniowy tydzień pracy i weekend trwający pełne trzy dni - takie opcje są obecnie rozważane. Chodzi o projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin.
Rząd potwierdził, że decyzje dotyczące zmiany czasu pracy zostaną podjęte jeszcze w trakcie trwania tej kadencji, czyli najpóźniej do 2027 roku - podaje money.pl. Według cytowanych przez serwis badań, zdecydowana większość pracowników w Polsce woli skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień niż krótszy dzień pracy. Z kolei eksperci podkreślają, że prostszym rozwiązaniem jest ograniczenie obecnego czasu pracy o godzinę, czyli pracownicy mogą przychodzić później lub wcześniej kończyć.
- W praktyce będzie wyglądało to tak, że firmy będą miały tyle samo osób w krótszym czasie w przypadku dużych zakładów produkcyjnych czy usługowych. To może stanowić ogromne wyzwanie. Natomiast dla małych i mikro przedsiębiorców wyzwaniem mogą być konsekwencje związane z tym, że mikroprzedsiębiorca będzie ponosił te same koszty, co dzisiaj przy skróconym czasie pracy zatrudnionego - wyjaśniała mec. Marta Olczak-Klimek z kancelarii Olczak-Klimek, van der Kroft, Węgiełek.
To z kolei może się wiązać z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników, co automatycznie będzie się wiązało ze zwiększeniem kosztów. Dodatkowo wynagrodzenie nie ma ulec obniżeniu, co oznacza, że pracodawca będzie płacił pracownikom za zredukowany czas pracy tyle samo, co obecnie za 8 godzin.
Jednocześnie ekspertka podkreśla, że idea wprowadzenia skróconego czasu pracy jest słuszna.
- To rozwiązanie z założenia ma poprawić pracownikom byt, jakość życia. W uzasadnieniu pojawiło się nawet pojęcie "work life balance" - tłumaczy i dodaje, że teoretycznie pracownicy mają mieć więcej czasu wolnego, podczas którego będą mogli się relaksować, spędzać go z rodzinami. - Ustawodawca wspomniał nawet, że może to wpłynąć to na wzrost czytelnictwa w Polsce - dodaje.
Krótszy tydzień pracy nie jest niczym nowym. Takie rozwiązanie działa już od kilku lat we Francji i Belgii, gdzie funkcjonuje bardzo dobrze. Okazało się, że skrócony czas pracy niesie przede wszystkim pozytywne skutki. Kiedy rozwiązanie zostanie wprowadzone w Polsce? Wszystko teraz zależy od tempa analiz i prac nad nowymi zapisami w kodeksie pracy dotyczącymi czasu pracy, jednak resort podkreśla, że zmiany mają wejść w życie jeszcze w tej kadencji rządu - czyli do 2027 roku.
Zmiany w Kodeksie Pracy 2024 - to czeka pracowników
Polska znajduje się w czołówce krajów, w których pracuje się najwięcej, w tej chwili w Europie znajdujemy się na trzecim miejscu. Skrócenie czasu pracy to nie jedyna zmiana, nad jaką pracuje rząd. W nowy sposób ma być też obliczany staż pracy.Jakie szykują się zmiany w Kodeksie Pracy? Sprawdź szczegóły w poniższej galerii.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Brzozowski demonstruje, czym obdarzyła go natura! Nie próżnuje na bezrobociu
- Legendarny dziennikarz TVP opisuje zachowanie Smaszcz. Włos jeży się na głowie
- Wieniawa "zlitowała się" nad biednymi warszawiakami. Ciąg dalszy cyrku z wynajmem
- Córka Solorza miała tropić jego jachty! Oto, na co wydał ponad MILIARD złotych