Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojrzali! Nie bójcie się mieć konto w banku

Jolanta Zielazna, [email protected]
Niektóre banki przygotowały specjalne konta dla seniorów. Są dopasowane do potrzeb tej grupy.
Infografika Monika Wieczorkowska
Infografika Monika Wieczorkowska

Infografika Monika Wieczorkowska

O ile posiadanie konta w banku nie jest problemem w przypadku zdecydowanej większości osób pracujących, to gorzej z tym wśród emerytów. Bo z reguły nie rozstają się z rachunkiem bankowym ci, którzy mieli go przed przejściem na emeryturę. Trudniej natomiast je złożyć osobom, które przez całe życie dostawały wypłatę do ręki i teraz też wolą, by emeryturę przyniósł listonosz.

Do zakładania kont w banku będzie emerytów zachęcał ZUS. Przelewanie pieniędzy pozwoliłoby zaoszczędzić kilkaset milionów złotych rocznie.
Może więc warto się przełamać i coś zmienić?
Proponujemy krótki przegląd kont przygotowanych przez banki specjalnie z myślą o osobach w wieku 50+.

Do czego ma nam służyć?

Zanim wybierzemy, zastanówmy się w domu spokojnie, do czego konto ma nam służyć, jakie najczęściej operacje będziemy wykonywać.

Odpowiedzmy sobie na pytania:
Czy na konto będą tylko wpływały pieniądze?
Czy zamierzamy odwiedzać bank często i wtedy dobrze, by odział był niedaleko.
Zamierzamy opłacać przelewami rachunki? Czy interesuje nas obsługa przez internet?
Ile kosztuje karta do konta?
Czy można nią wypłacać za darmo pieniądze tylko z bankomatów danego banku czy także z innych? Jeśli nie, to ważne, by "nasz" bankomat był niedaleko. Ile wynosi prowizja za wypłaty z innych bankomatów?
Czy zapłacimy za wypłatę gotówki w oddziale?

Dopasować do siebie

Kto posługuje się internetem (a coraz więcej osób w wieku 50+ chodzi na kursy komputerowe i może to potraktować jako ćwiczenie) może znaleźć internetowe strony banków i samodzielnie porównać oferty.

Warto pamiętać, że część ofert tworzonych z myślą o seniorach zawiera dodatkowe udogodnienia, których nie ma w standardowym rachunku.

Można się zastanowić, czy nie warto już posiadanego konta zmienić na inne, tańsze w efekcie lub dające inne korzyści. Nie ma co sugerować się nazwą, bo może się okazać, że bardziej odpowiadające nam usługi dostaniemy z innym kontem.

- Konta dla seniorów to ciekawa propozycja, z której skorzystanie warto rozważyć - mówi Wojciech Boczoń z portalu Bankier.pl. - Należy jednak dokładnie zapoznać się z ich warunkami i porównać z dotychczasowym rachunkiem. Wiele banków proponuje również konta uniwersalne, które z powodzeniem mogą być alternatywą dla kont skrojonych na miarę emerytów. Jeśli nie zamierzamy korzystać z rozbudowanych programów assistance czy rabatów, to standardowe konto najprawdopodobniej spełni podstawowe oczekiwania.

Senior po pięćdziesiątce

Konta dla seniorów przygotowały: BZ WBK, Bank Pocztowy, PKO BP, BGŻ, Deutsche Bank oraz Bank BPS. Ich porównanie przygotował portal bankier.pl
Każda placówka stawia inne wymagania wiekowe.

Konto Aktywni + w BZ WBK czy db Koneser w Deutsche Banku założą osoby, które ukończyły 50 lat. Ale PKO BP, PBS i BGŻ wymagają ukończenia 60 lat. Za to na konto Nestor w Banku Pocztowym musi wpływać emerytura lub renta, wiek nie ma znaczenia.

Najważniejsze informacje o kosztach - podajemy w infografice.

Bezpłatne bankomaty

Część osób starszych ma obawy przed założeniem konta.
Boją się sytuacji, w której same nie będą mogły pójść do bankomatu, obawiają się, że zapomną PIN. Poza tym, o ile w mieście bankomatów nie brakuje, to na wsi nie uświadczymy ich nawet w każdej siedzibie gminy. Trzeba pojechać do powiatowego miasta. Dla starszych to kłopot.

- Bank Pocztowy oferuje usługę przynoszenia za darmo przez listonosza części czy całości pieniędzy z konta do domu - zauważa Wojciech Boczoń. Podkreśla też, że jeśli założymy konto, pieniądze są bezpieczniejsze. Nie ma obaw, że oszczędności z bieliźniarki czy szuflady wygraną naciągacze i oszuści, którzy pod byle pretekstem pchają się do mieszkania.

Jednak zaletą rachunków proponowanych osobom starszym jest szeroki dostęp do bezpłatnych bankomatów.
BZ WBK, Deutsche Bank, PKO BP i Bank Pocztowy umożliwiają korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji.

BGŻ ma ponad 3,7 tys. swoich urządzeń. Dodatkowo za miesięczny abonament (2 zł) można kupić dostęp do wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji.

Bonusy w pakiecie

Dodatkowe bonusy

Bank BZ WBK
konto Aktywni 50+

Bezpłatne ubezpieczenie "Medical Assistance" (obejmuje całodobową pomoc medyczną w przypadkach nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku). Zakres usług to m.in.: wizyty lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarki, dostawa środków opatrunkowych lub sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego, transport medyczny, transport z miejsca zamieszkania do szpitala.

PKO BP
konto Pogodne

Bezpłatny pakiet pomocy domowej i medycznej. Pomoc w domu obejmuje m.in. naprawy sprzętów RTV i AGD, organizację opieki nad zwierzętami, organizację profesjonalnej opieki sprzątającej. Pomoc medyczna obejmuje m.in. wizytę lekarską, wizytę pielęgniarki, transport z i do placówki medycznej, opiekę lekarską po hospitalizacji, dostawę leków (bez kosztów ich zakupu).
Program rabatowy 60+ w aptekach Dbam o Zdrowie, do wykorzystania w całym kraju.

Bank BGŻ
Plan Senior Za płatności kartą debetową w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością bank zwraca 1 proc. kwoty transakcji.
Deutsche Bank
konto db Koneser
Bezpłatny pakiet ubezpieczeń assistance - domowy i medyczny. Obejmuje interwencję specjalisty w sytuacji, gdy dom lub mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania, naprawę sprzętu RTV, AGD i komputera, pomoc medyczną oraz telefoniczne usługi informacyjne.
Bezpłatny pakiet ubezpieczeń dla posiadaczy i użytkowników karty Visa Electron
Bank Pocztowy
konto Nestor
Bezpłatne doręczanie gotówki do domu przez listonosza. Bezpłatny pakiet SMS z informacjami o saldzie konta. Możliwość skorzystania z ubezpieczenia medycznego, koszt polisy na sumę 5 tys. zł wynosi 39 zł.
Bank PBS
konto Senior
Bezpłatne ubezpieczenie assistance "Pomoc medyczna dla seniora na terenie RP" obejmujące m.in.: wizytę lekarza, transport medyczny, wizytę pielęgniarki, organizację procesu rehabilitacyjnego, organizację wypożyczenia i dostarczenia sprzętu rehabilitacyjnego, dostawę leków, asystenta medycznego, pomoc psychologa.

Co jeszcze można zyskać, zakładając konto w banku? To zależy od banku.

Dodatkowe korzyści pokazujemy w tabelce.
Zanim zdecydujemy się skorzystać z pakietu medycznego lub assistance warto się upewnić, co jest bezpłatne.

Darmowe może być samo zorganizowanie wizyty fachowca, mechanika, lekarza czy pielęgniarki, natomiast za wi

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska