Te trzy atrakcje zwyciężyły w konkursie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej na Najlepsze Produkty Turystyczne Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2011.
Exploseum - Centrum Techniki Wojennej

urządzono w surowych wnętrzach dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych
(fot. Marek Weckwerth, Lucyna Talaśka-Klich)
dawnej DAG Fabrik Bromberg jest produktem zgłoszonym przez Urząd Miasta Bydgoszczy.
Przeczytaj również:Exploseum. Losy byłych pracowników kombinatu [zdjęcia]
Dawna niemiecka fabryka wzniesiona została pośród wydm i lasów Puszczy Bydgoskiej. Na potrzeby machiny wojennej III Rzeszy produkowała m.in. nitroglicerynę, trotyl i proch bezdymny. W części ogromnej fabryki z funduszy Unii Europejskiej i miasta Bydgoszczy zorganizowano szlak działający pod skrzydłami Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Silverado City - Miasteczko Westernowe
Warsztaty z piśmiennictwa i drukarstwa odbywają się w tym gotyckim kościele w Grębocinie koło Torunia
(fot. Marek Weckwerth, Lucyna Talaśka-Klich)
zaproponowało do nagrody Starostwo Powiatowe w Żninie.
Przeczytaj również: Silverado City z Bożejewiczek najlepszym produktem turystycznym na sezon 2011
Atrakcji z Dzikiego Zachodu rodem należy szukać w Bożejewiczkach na Pałukach. Można tu podziwiać popisy kaskaderów na koniach, tresurę koni, pokazy władania biczem oraz inne scenki znane z westernów, by wymienić napad na bank czy pojedynek rewolwerowców.
W Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Muzeum urządzono w odbudowanym po zniszczeniach wojennych gotyckim kościele założonym przez Krzyżaków. Od XVI wieku był własnością gminy ewangelickiej. Muzealną kolekcję tworzą zabytki związane z historią polskiego i światowego piśmiennictwa i papiernictwa oraz techniki drukarstwa. Produkt zgłosiło Starostwo Powiatowe w Toruniu.
Uroczyste wręczenie statuetek Wiatraka i certyfikatów K-POT odbędzie się 30 września w Dobrzyniu nad Wisłą podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki.
Najlepsze produkty otrzymały jednocześnie nominację do ogólnopolskiego etapu konkursu, którego wyniki poznamy w październiku. Nagrodą jest certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Produkty nagrodzone już przez POT mogą ubiegać się o Złoty Certyfikat, który nagradzany jest kampanią promocyjną w kraju i zagranicą o wartości 700 tys. zł.
- Certyfikaty przyznawane są za stworzenie produktu, który zwraca uwagę turystów i przyczynia się do zwiększenia przyjazdów do naszego regionu - wyjaśnia Justyna Malinowska, dyrektor K-POT w Bydgoszczy. - Poza tym certyfikat wyróżnia twórcę produktu turystycznego, zwiększa jego prestiż.
Ogólnopolskimi certyfikatami POT mogą pochwalić się już: Planetarium w Toruniu (2010 r.), Wenecka Noc z Parowozami (2009), Fort IV w Toruniu (2009), Chełmno- Miasto Zakochanych" (2008), Żywe Muzeum Piernika w Toruniu (2008) i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (2004).
Przeczytaj również: Wenecka Noc z Parowozami - oto Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu 2009
Justyna Malinowska uważa, że wszystkie atrakcje zwracają uwagę polskich i zagranicznych turystów na nasz region i doskonale promują go.
Czytaj e-wydanie »