Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że szczepionki przeciw COVID-19 powodują zgony. Uczelnia odcina się od publikacji naukowca

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Władze uczelni odcinają się od poglądów przedstawionych w artykule.
Władze uczelni odcinają się od poglądów przedstawionych w artykule. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Po tym, jak w piśmie "Vaccines" opublikowano artykuł wskazujący na związek zgonów z powodu COVID-19 ze szczepieniami, którego jednym z autorów jest dr Harald Walach z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przedstawiciele uczelni wydali oświadczenie, w którym wyjaśniają, że odcinają się od poglądów doktora. Poinformowali również o zakończeniu współpracy z nim.

Autorzy artykułu zatytułowanego "The Safety of COVID-19 Vaccinations—We Should Rethink the Policy" (z ang. "Bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19 — powinniśmy ponownie przemyśleć tę politykę") przedstawili w nim teorię, że na każde trzy zgony z powodu zakażenia COVID-19 przypadają dwa spowodowane szczepieniami.

Artykuł został ostro skrytykowany przez środowisko medyczne i naukowe. Wielu przedstawicieli nauki zarzucało jego autorom, że publikacja nie została przygotowana rzetelnie, a zawarte w niej dane nie zostały zinterpretowane prawidłowo.

Bez szczepień możliwa jest czwarta fala

od 16 lat

Dr Harald Walach nie jest epidemiologiem, wakcynologiem ani wirusologiem, co także wpłynęło na odbiór artykułu - zwracano uwagę na brak kompetencji w dziedzinie, jaką są szczepienia przeciw COVID-19. Walach jest psychologiem klinicznym i historykiem nauki.

Uniwersytet Medyczny odcina się od publikacji dr. Walacha

Po publikacji kontrowersyjnego artykułu głos zabrała uczelnia dr. Walacha. Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opublikowali oświadczenie, w którym podkreślają, że "artykuł nie wyraża poglądów uczelni".

- Chociaż wysoko cenimy wolność słowa w środowisku akademickim, uważamy również, że niezwykle ważne jest, aby artykuł naukowy był oparty na rzetelnych badaniach i rzetelnej metodologii. Naszym zdaniem omawiany dokument nie spełnia tego warunku

- czytamy w komunikacie.

Przedstawiciele uniwersytetu zwracają również uwagę, że artykuł, którego współautorem był dr Harald Walach, oparty jest na błędnych założeniach.

- Naszym zdaniem w badaniu wykorzystano dane w sposób wprowadzający w błąd, aby wyciągnąć błędne wnioski, które mogą prowadzić do szkód publicznych - tłumaczą przedstawiciele uczelni.

Współpraca uczelni z doktorem została rozwiązana.

Jak czytamy w oświadczeniu, badacze uczelni starają się rozpowszechniać rzetelną i aktualną wiedzę na temat szczepień przecie COVID-19, jak również promować samą akcję szczepień.

- Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że z głęboką troską i żalem otrzymaliśmy publikację artykułu Bezpieczeństwo szczepień przeciw COVID-19 – powinniśmy przemyśleć politykę na nowo. Szczepienia są najważniejszą bronią w walce z pandemią SARS-CoV-2. Takie przesłanie chce szerzyć Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

- piszą.

Przedstawiciele uczelni informują również, że już ponad 85 proc. społeczności akademickiej Uniwersytetu Medycznego zostało zaszczepionych przeciw koronawirusowi.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska