Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zakończyły się już prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu.
- Nasze parki krajobrazowe to nie tylko wielkie bogactwo przyrodnicze, ale również historyczne i kulturowe. Na tych atrakcyjnych turystycznie i rekreacyjnie obszarach znajdziemy mnóstwo cennych pamiątek historii. Ludwik Rydygier, jeden z pionierów nowoczesnej medycyny, jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, w dusocińskim dworku powstaną ośrodek edukacji ekologicznej oraz izba pamięci wybitnego lekarza. Zakończono już prace ciesielskie przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Jesienią obiekt znajdzie się w stanie surowym zamkniętym. Zachowany zostanie układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, adresowanej głównie do młodzieży. Każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po Ludwiku Rydygierze.
Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu, na którym trwają prace porządkowe. Przestrzeń posłuży na stworzenie sadu owocowego oraz zagród dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych, w szczególności jabłoni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. Nasadzenia planowane są jesienią. W związku z tym projektem powstał pierwszy tom książki wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą „Dawne odmiany drzew owocowych w Polsce”.
Częścią projektu jest także czynna ochrona kumaka nizinnego - płaza zagrożonego wyginięciem oraz salwinii pływającej, paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.
Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego ustanowił rok 2020 w regionie Rokiem Ludwika Rydygiera.
