MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom Pomocy Społecznej w Wysokiej pod Tucholą to zabytek, jest więc szansa na dużą dotację

Anna Klaman
Anna Klaman
W pałacu Janta-Połczyńskiej od lat znajduje się Dom Pomocy Społecznej
W pałacu Janta-Połczyńskiej od lat znajduje się Dom Pomocy Społecznej Fot. DPS Wysoka
Powiat tucholski złoży wnioski w ramach rządowego programu odbudowy zabytków. W Wysokiej, gdzie mieści się Dom Pomocy Społecznej, w dawnym pałacu jest co remontować.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Temat poruszył radny powiatowy Jerzy Kowalik, także doradca wojewody kujawsko-pomorskiego. W styczniu w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone tej tematyce, byli na nim przedstawiciele powiatu tucholskiego.

Radny dopytywał na sesji, czy samorząd będzie składał wnioski. Podkreślił, że jest na to czas do 17 marca, bo termin przedłużono. - To program dosyć ważny - ocenił. - Zabytki są niedofinansowane, zawsze są problemy. Czy zarząd powiatu robi jakieś przymiarki do tego programu?

- Tak, będziemy składać wnioski - odpowiedział Zenon Poturalski, wicestarosta tucholski. - Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy ogłoszenie programu, bo faktycznie - zdobywanie środków jest dużym problemem dla wszystkich, którzy takie zabytki posiadają.

Dwa wnioski na zabytki w Wysokiej

Złożone zostaną aż dwa wnioski. Będą dotyczyły jednego zabytku, jakim jest nieruchomość, gdzie działa DPS w Wysokiej. - Jeden wniosek to zadanie dotyczące samego obiektu, czyli dawnego pałacu w Wysokiej - informuje Poturalski. - Drugi, jeżeli będzie dokonany wpis do rejestru zabytków - o co staramy się od ponad roku - również projekt związany z zespołem parkowym.
Wieś Wysoka w XVIII w. stała się własnością rodu Janta-Połczyńskich. Pałacyk, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej, zbudowany został na przestrzeni trzech wieków, ostatnią część ukończono na początku XX w. Na początku XX w. właścicielem pałacu był Leon Janta-Połczyński, prowadzący systematyczną walkę z germanizacją na Pomorzu Nadwiślańskim poprzez zakładanie kółek rolniczych, spółdzielni i banku.

Po 1945 r. majątek Janta-Połczyńskich przejęło państwo, tworząc tam PGR. Pałacyk, popadający w ruinę, uratowała decyzja wojewody, który w 1981 r. przeznaczył go na Dom Pomocy Społecznej. W 1996 r., dla uczczenia ostatnich właścicieli, Dom otrzymał imię Leona i Marii Janta-Połczyńskich. 25 maja 2022 r. odsłonięto w pałacu tablicę pamiątkową upamiętniającą Leona Janta-Połczyńskiego.
Dotacje, które można uzyskać, są na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo ewidencji zabytków, w tym gminnej ewidencji zabytków. Program jest realizowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19. Ile wyniesie dotacja? Może być wysoka, z informacji rządowej wynika, że nie może przekroczyć 98 proc. wartości zadania.

Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska