Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Temat poruszył radny powiatowy Jerzy Kowalik, także doradca wojewody kujawsko-pomorskiego. W styczniu w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone tej tematyce, byli na nim przedstawiciele powiatu tucholskiego.
Radny dopytywał na sesji, czy samorząd będzie składał wnioski. Podkreślił, że jest na to czas do 17 marca, bo termin przedłużono. - To program dosyć ważny - ocenił. - Zabytki są niedofinansowane, zawsze są problemy. Czy zarząd powiatu robi jakieś przymiarki do tego programu?
- Tak, będziemy składać wnioski - odpowiedział Zenon Poturalski, wicestarosta tucholski. - Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy ogłoszenie programu, bo faktycznie - zdobywanie środków jest dużym problemem dla wszystkich, którzy takie zabytki posiadają.
Dwa wnioski na zabytki w Wysokiej
Złożone zostaną aż dwa wnioski. Będą dotyczyły jednego zabytku, jakim jest nieruchomość, gdzie działa DPS w Wysokiej. - Jeden wniosek to zadanie dotyczące samego obiektu, czyli dawnego pałacu w Wysokiej - informuje Poturalski. - Drugi, jeżeli będzie dokonany wpis do rejestru zabytków - o co staramy się od ponad roku - również projekt związany z zespołem parkowym.
Wieś Wysoka w XVIII w. stała się własnością rodu Janta-Połczyńskich. Pałacyk, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej, zbudowany został na przestrzeni trzech wieków, ostatnią część ukończono na początku XX w. Na początku XX w. właścicielem pałacu był Leon Janta-Połczyński, prowadzący systematyczną walkę z germanizacją na Pomorzu Nadwiślańskim poprzez zakładanie kółek rolniczych, spółdzielni i banku.
Po 1945 r. majątek Janta-Połczyńskich przejęło państwo, tworząc tam PGR. Pałacyk, popadający w ruinę, uratowała decyzja wojewody, który w 1981 r. przeznaczył go na Dom Pomocy Społecznej. W 1996 r., dla uczczenia ostatnich właścicieli, Dom otrzymał imię Leona i Marii Janta-Połczyńskich. 25 maja 2022 r. odsłonięto w pałacu tablicę pamiątkową upamiętniającą Leona Janta-Połczyńskiego.
Dotacje, które można uzyskać, są na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo ewidencji zabytków, w tym gminnej ewidencji zabytków. Program jest realizowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19. Ile wyniesie dotacja? Może być wysoka, z informacji rządowej wynika, że nie może przekroczyć 98 proc. wartości zadania.