Dominika Putto i Zawisza Bydgoszcz zdominowali mistrzostwa Polski

Kazimierz Fiut
Dominka Putto (w środku) zdominowała mistrzostwa Polski w kajakarstwie. Po lewej Anna Puławska, po prawej Karolina Naja Kazimierz Fiut
19 medali zdobyli reprezentanci klubów bydgoskich oraz Włókniarza Chełmża w kajakowych mistrzostwach Polski seniorów rozegranych na torze regatowym w Brdyujściu. Najwięcej, bo aż 12, było udziałem Zawiszy, który to wygrał klasyfikację medalową

Regaty w Bydgoszczy wyłoniły nie tylko medalistów mistrzostw kraju, lecz także ostateczny skład reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wodniacy rywalizowali też o miejsca w kadrowych osadach na rozpoczynające się w tym tygodniu w węgierskim Szeged mistrzostwa Europy.

W krajowym czempionacie pierwszoplanową postacią w gronie kajakarek była Dominika Putto. Zawodniczka Zawiszy, która w igrzyskach w Paryżu popłynie na pewno w czwórce na 500 m i być może w jedynce na tym samym dystansie, pewnie wygrała jedynkę na 200 i 500 m oraz wraz z klubowymi koleżankami: Sandrą Ostrowską, Heleną Wiśniewską i Katarzyną Kołodziejczyk czwórkę na 500 m. Ostrowska wraz z Wiśniewską sięgnęły po złoto w K-2 500 m, a z Kołodziejczyk w K-2 200 m. Ponadto była 7. w K-1 500 m. Kołodziejczyk sięgnęła też po wicemistrzostwo kraju w K-1 200 m. W dwójce na 500 srebrny krążek zdobyły Julia Górska wespół z Julią Krajewską. Górska z Pawłem Słowińskim zdobyła też brązowy medal w mikście na 200 m. W kanadyjkach na 500 m złoty medal zdobył Norman Zezula, a srebrny Juliusz Kitewski. Obaj dołożyli srebro w C-2 500 m, zaś Kitewski jeszcze brąz w C-4 500 m, gdzie jego partnerami byli: Eryk Baczyński, Krystian Krzyżanowski i Kamil Tymek. W sumie zawiszanie zdobyli 12 medali, w tym sześć złotych, cztery srebrne i dwa brązowe.

Powody do zadowolenia mają też kajakarki UKS Kopernik: Martyna Jaskólska i Weronika Marczewska, które zdobyły złoty i dwa srebrne medale. Ten najcenniejszy wywalczyły w dwójce na 1000 m, zaś srebrne w dwójce na 500 oraz w czwórce na tym dystansie wraz z Sandrą Zabel i Mileną Włodarczyk.

Trzy krążki: dwa srebrne i brązowy zdobyły też kajakarki Włókniarza Chełmża. Wicemistrzyniami w K-2 1000 m zostały Zuzanna Błażejczak z Zofią Więcławską. Błażejczak była też druga w K-1 5000 m oraz trzecia w K-1 1000 m.

Na najniższym stopniu podium stanął też Adrian Kłos. Kanadyjkarz Astorii był trzeci w C-1 1000 m.

Na rozpoczynających się w tym tygodniu mistrzostwa Europy seniorów wystąpią kajakarki Sandra Ostrowska, Katarzyna Kołodziejczyk, oraz kanadyjkarze: Norman Zezula i Adrian Kłos, zaś w młodzieżowych mistrzostwach Europy w Bratysławie (27-30.06): Julia Górska, Julia Krajewska, Martyna Jaskólska, Weronika Marczewska, Zuzanna Błażejczak i Paweł Słowiński.