Opis dotyczący dopalaczy można znaleźć w części podręcznika poświęconej wpływowi chemii na zdrowie człowieka. Autorka książki – Joanna Meszko – dokonała wyboru związków chemicznych oddziałujących na samopoczucie i kondycję zdrowej osoby.
Dopalacze pozwalają się lepiej uczyć? Skandaliczny opis niebezpiecznych substancji!
Omawiany rozdział zawiera m.in. opis działania takich substancji jak:
- nikotyna;
- alkohol etylowy.
Związki te – wraz z dopalaczami - są umieszczone w specjalnym podsumowaniu, autorka umieściła je w grupie „często bagatelizowane toksyny”. Pozornie wszystko wydaje się w porządku. Tym bardziej dziwi fakt, że w opisie dopalaczy znajdują się pochwały dla substancji:
"Ciekawi świata" podrędcznik do chemii dla szkół ponadgimnazjalnych, wyd. Operon: Dopalacze – substancje pozwalające wydajniej się uczyć. Często zawierają wiele niebezpiecznych związków chemicznych mogących uzależniać lub powodować poważne problemy zdrowotne.
OPERON na razie nie komentuje skandalu
Wydawnictwo Operon, odpowiedzialne za podręcznik Joanny Moszyk, na razie nie chce wypowiadać się w sprawie.
Jak zaznacza dziennikarz RMF24.pl Grzegorz Kwolek:
Niestety, od poniedziałku przedstawicielka Operonu zapadła się pod ziemię. Nie odbiera telefonu, nie odpisuje na SMS-y, ani e-maile.
Komunikat wydało natomiast biuro prasowe ministerstwa edukacji:
Podstawą dla Ministerstwa Edukacji Narodowej do dopuszczenia tego podręcznika do użytku szkolnego były pozytywne opinie rzeczoznawców (podręcznik otrzymał pozytywne opinie merytoryczno-dydaktyczne dr Mirosławy Jurak, rekomendowanej przez Uniwersytet Jagielloński, mgr. Zbigniewa Piotra Rawluka, rekomendowanego przez Uniwersytet Warszawski), którzy ocenili, że podręcznik jest poprawny pod względem merytorycznym, dydaktycznym, wychowawczym i językowym, w tym uwzględnia aktualny stan wiedzy naukowej.
Przez te choroby gorzej się uczą. Twoje dziecko też ją ma?
Jak uzależniają dopalacze? ZOBACZ wideo: