Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze z mefedronem są już nielegalne - za handel nimi grozi do 10 lat więzienia

mc
W zachodniej Europie i USA po zażyciu mefedronu zmarło już kilka osób. Najczęściej przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu. Od środy substancja jest w Polsce nielegalna.
W zachodniej Europie i USA po zażyciu mefedronu zmarło już kilka osób. Najczęściej przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu. Od środy substancja jest w Polsce nielegalna. Fot. sxc.hu
Od wczoraj nie wolno sprzedawać substancji, które zawierają niebezpieczny mefedron. Ruch w "coffee shopach" i sklepach "kolekcjonerskich" jednak nie zmalał.

W środę na listę zakazanych substancji psychoaktywnych w Polsce zostało dopisanych dziewięć nowych środków. Są wśród nich tak zwane dopalacze, zawierające między innymi silnie halucynogenny związek chemiczny mefedron.

Najpopularniejsze w klubach i na dyskotekach dopalacze na bazie nielegalnego już mefedronu to specyfiki o nazwach "Diablo XXX", "Cherry Koko" i "Mefisto". Sprawdziliśmy, czy mimo zakazu, można je kupić.

- "Diablo" kiedyś mieliśmy - przyznaje dwudziestokilkuletnia sprzedawczyni w sklepie z dopalaczmi przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy. - Teraz nie mamy tego nawet w magazynie. Te środki już są wycofane ze sprzedaży. Ale za to mamy kilka nowości. Działają też bardzo fajnie.

Sprzedawczyni prezentuje woreczek foliowy z proszkiem z niebieską tekturką. To popularny wśród bywalców sklepu "Stardust". Pół grama kosztuje 59 zł.

- Masz może "Green Zone"?, albo "Melange" - pyta dziewczynę trzydziestolatek z lekką nadwagą. Za nim niecierpliwie przebiera nogami może 17-letni chłopak w bluzie z kapturem.

Klientów nie brakowało też w innym bydgoskim sklepie z dopalaczami, przy ulicy Śniadeckich. W obu przypadkach sprzedawcy zapewniają, że nie można u nich kupić specyfików na bazie mefedronu.

Za handel nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi można spędzić nawet do 10 lat w więzieniu. - Posiadanie znacznych ilości nielegalnych substancji grozi karą do 8 lat - mówi Monika Chlebicz, rzecznik kujawsko-pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Natomiast przyłapani na samym fakcie posiadania zakazanych dopalaczy muszą się liczyć z trzema latami pozbawienia wolności.

- To dobrze, że istnieje przekonanie o potrzebie kontrolowania handlu dopalaczami - mówi Robert Rejniak, szef Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy.

- Te substancje są naprawdę niebezpieczne. Tak naprawdę nie wiemy do końca, jak działają, w jaki sposób reagują, na przykład w połączeniu z alkoholem. Są nieprzewidywalne. Wiadomo jednak, że po zażyciu mefedronu zmarło już kilka osób. Środek powoduje skoki ciśnienia krwi, w działaniu jest podobny do amfetaminy - dodaje Rejniak. - Potrzeba jednak takich regulacji prawnych, które umożliwią badanie każdego nowego dopalacza, który wchodzi na rynek.
Więcej informacji na temat tego, jak działają dopalacze, można znaleźć na stronie internetowej www.dopalaczeinfo.pl. Jest to witryna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska