Celem programu jest zapobieganie wykluczaniu na rynku pracy osób po 50 roku życia, w tym również osób w wieku senioralnym, a także zachęcanie seniorów do dłuższej aktywności zawodowej. Problem jest poważny, bowiem z każdym rokiem ubywa osób w wieku produkcyjnym.
Przepisy wchodzą w życie już 1 czerwca 2025 roku. Jeśli pracodawca zatrudni osobę w wieku 50 plus, będzie mógł liczyć na dopłatę od państwa.
Dopłata 2,3 tys. z myślą o seniorach - zasady
Za zatrudnienie osoby w wieku 50 plus pracodawca będzie mógł liczyć na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 50 proc. minimalnej pensji.
Oznacza to, że taka dopłata może wynieść nawet 2 tysiące 333 zł co miesiąc, bowiem najniższa krajowa wynosi obecnie 4 tysiące 666 zł.
Zatrudniany musi być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna. Dofinansowanie będzie przyznawane przez 12 miesięcy w przypadku kobiet w wieku 50-60 lat lub mężczyzn w wieku 50-65 lat.
Jeżeli pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie osoby na emeryturze, dofinansowanie będzie obowiązywało nawet przez 24 miesiące.
Nowa dopłata dla przedsiębiorców - jakie warunki trzeba spełnić?
Dopłata 2,3 tysiąca obowiązuje tylko w przypadku nowozatrudnionych pracowników. Ma to zapobiec nadużyciom.
Pracodawca przez czas wypłaty dofinansowania nie może zwolnić pracownika - w przeciwnym razie będzie musiał zwrócić całą dopłatę razem z odsetkami.
Takie są teraz dodatki do emerytur
Nowy dodatek zapowiadany przez rząd nie trafi bezpośrednio na konta emerytów, choć zwiększy ich szansę na podjęcie pracy i wyższą pensję Są jednak inne dodatki, z których już teraz mogą korzystać seniorzy. Oto lista - zobacz te 8 dodatków w poniższej galerii.
To też może cię zainteresować:
