Przypomnijmy. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rolnik - za zaostrzone normy dobrostanu zwierząt - będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze. Jeśli chodzi o trzodę chlewną, mowa o zwiększeniu powierzchni bytowania świń i dostępie do wybiegów.
Według Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, to rozwiązanie nie jest bezpieczne w dobie afrykańskiego pomoru świń. Związek wskazuje, że o sposobach rozprzestrzeniania się wirusa ASF wiemy jeszcze mało.
Tutaj również: Będzie nawet 600 zł dopłaty do krów i świń za podwyższony dobrostan
"Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z zasadami bioasekuracji, w przypadku utrzymywania świń na wybiegach rolnicy muszą wybieg zabezpieczyć podwójnym ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra związanym na stałe z podłożem na podmurówce lub wkopanymi krawężnikami. Jak pokazuje jednak wieloletnie doświadczenie walki z wirusem ASF, nawet stada stale przebywające w budynkach bez wybiegów, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji są zakażane wirusem. Dochodzenia epizootyczne bardzo rzadko pokazują drogę przeniknięcia wirusa ASF do stada. Najczęściej sposób wniknięcia i zakażenia stada pozostaje nieznany", pod takim oświadczeniem podpis złożył Aleksander Dargiewicz.
Pismo jest skierowane do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Związek apeluje do szefa resortu, aby zrezygnować z planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach.
Stawki dopłat do świń 2019
- wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 301 zł/szt. rocznie,
- wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 24 zł/szt. rocznie,
- wariant 1.3. Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – stawka płatności 612 zł/szt. rocznie,
- wariant 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.
Źródło: KZP-PTCH, MRIRW
__________________________
Agro Pomorska odcinek 69
