MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłata do świń z wolnego wybiegu. KZP-PTCH: Zbyt ryzykowne przy ASF

opr. es
pixbay.com
Premiowanie rolników za hodowlę świń na wolnym powietrzu, spotkało się z krytyką Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

Przypomnijmy. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rolnik - za zaostrzone normy dobrostanu zwierząt - będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze. Jeśli chodzi o trzodę chlewną, mowa o zwiększeniu powierzchni bytowania świń i dostępie do wybiegów.

Według Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej, to rozwiązanie nie jest bezpieczne w dobie afrykańskiego pomoru świń. Związek wskazuje, że o sposobach rozprzestrzeniania się wirusa ASF wiemy jeszcze mało.

Tutaj również: Będzie nawet 600 zł dopłaty do krów i świń za podwyższony dobrostan

"Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z zasadami bioasekuracji, w przypadku utrzymywania świń na wybiegach rolnicy muszą wybieg zabezpieczyć podwójnym ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra związanym na stałe z podłożem na podmurówce lub wkopanymi krawężnikami. Jak pokazuje jednak wieloletnie doświadczenie walki z wirusem ASF, nawet stada stale przebywające w budynkach bez wybiegów, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji są zakażane wirusem. Dochodzenia epizootyczne bardzo rzadko pokazują drogę przeniknięcia wirusa ASF do stada. Najczęściej sposób wniknięcia i zakażenia stada pozostaje nieznany", pod takim oświadczeniem podpis złożył Aleksander Dargiewicz.

Pismo jest skierowane do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Związek apeluje do szefa resortu, aby zrezygnować z planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach.

Stawki dopłat do świń 2019

  • wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 301 zł/szt. rocznie,
  • wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 24 zł/szt. rocznie,
  • wariant 1.3. Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – stawka płatności 612 zł/szt. rocznie,
  • wariant 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.

Źródło: KZP-PTCH, MRIRW

__________________________
Agro Pomorska odcinek 69

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska